Když si chce vozíčkář nebo starý člověk, který má již problémy vyjít schody, půjčit v Přelouči knihy, musí si s sebou vzít doprovod, anebo si s pracovnicemi městské knihovny domluvit předem výměnu starého čtiva za nové přímo na ulici. „Pokud to jde, tak hendikepovaným i seniorům vynášíme knihy ven," popsala současnou, poněkud komplikovanou praxi pracovnice knihovny Ladislava Hývlová.

ŘEŠENÍ? ČÍSLO 27

Budova Občanské záložny, ve které knihovna sídlí, totiž není bezbariérová a ani ji tímto způsobem nelze upravit. Řadu návštěvníků tak zastaví schodiště. Útočiště dvou tisíc přeloučských čtenářů také bojuje s nedostatkem místa pro uložení knižního fondu. O potřebě nových prostor se hovoří již deset let. Zdá se, že nyní město našlo řešení. Je jím budova na Masarykově náměstí čp. 27, kterou město v roce 2001 získalo od státu. V minulosti sloužila jako internát zemědělské školy a poté v ní pracovali městští úředníci. Od té doby, kdy byla před čtyřmi lety zprovozněna nová radnice, je objekt prázdný.

KOMUNITNÍ CENTRUM

„Rádi bychom v tomto domě vybudovali komunitní centrum s knihovnou," uvedla starostka Přelouče Irena Burešová. Centrum by mělo sloužit k setkávání seniorům, ale i třeba dětem a dalším skupinám obyvatel.

Přeloučští zastupitelé zatím z rozpočtu města vyčlenili 2,1 milionu korun na zpracování projektové dokumentace. Zda se skutečně začne připravovat, rozhodnou příští týden v úterý.
Na jejím základě by pak bylo možné požádat o evropské dotace na vznik komunitního centra a knihovny.