Pět tisíc cestujících denně projde prostorem před vlakovým nádražím v Přelouči. Přestupují
 z autobusů na vlaky a opačně, ale hlavně brkají přes rozbité chodníky, nemají kde zaparkovat, a když náhodou prší, čekají na autobusové spoje v dešti, protože se nemají kde schovat. Město Přelouč to chce změnit. Chystá stavbu nového přestupního terminálu.

CENA: 26 MILIONŮ

„Na tuto akci chceme čerpat prostředky z Evropské unie prostřednictvím sdružených investic pardubicko-hradecké aglomerace. Jsme připraveni a čekáme jen na vyhlášení výzvy, které by mělo přijít 1. července tohoto roku," uvedla starostka Přelouče Irena Burešová.

Cena stavby přestupního terminálu, který bude sloužit jako bezbariérová spojnice mezi autobusovou a vlakovou dopravou, se odhaduje na 26 milionů korun. Pětaosmdesát procent nákladů by měla pokrýt dotace, zbytek půjde z rozpočtu Přelouče.

Městu se podařilo vykoupit od Českých drah ještě přilehlý pozemek, a tak bude možné vybudovat i padesát parkovacích míst. Tři další místa pro osobní auta budou připravena přímo před budovou nádraží pro krátkodobé zastavení 
k vyložení a naložení cestujících.

„Terminál bude splňovat všechny normy. Jeho součástí bude asi pět autobusových zastávek, přístřešek pro cestující a počítá se také s prostorem pro odložení kol. Terminál bude bezbariérový," popsala starostka Irena Burešová.

DLOUHÉ POSUZOVÁNÍ

Posuzování žádostí o evropské dotace je dlouhodobá záležitost, trvá i sedm měsíců. Pokud město Přelouč uspěje, může být stavba terminálu zahájena na jaře příštího roku.