Městský park v Přelouči se možná v budoucnu dočká dalších úprav. Po rekonstrukci cest okolo pomníku Jana Dítěte, výsadbě stromů a výměně laviček chce vedení města opravit i cestu spojující horní a dolní část parku.
Havarijní stav chodníku, který propojuje prostranství za Občanskou záložnou s mostkem přes potok Švarcava, je předmětem kritiky občanů.

Nebezpečí úrazu

Zejména v zimních měsících je tento úsek pro chodce obtížně schůdný. Snahu opravit chodník proto občané města vítají. „Ta cesta nebyla spoustu let vůbec udržovaná. Hlavně pro starší lidi je ten chodník nebezpečný," tvrdí například důchodce Josef Zeman. „Přitom ho často vy᠆užívají lidé, kteří chodí pod park za sportem, nebo na pouť či do cirkusu."

S opravou souhlasí i přeloučský fotbalista Václav Rokyta: „Uvítal bych, kdyby se ta cesta opravila. Chodím po ní pravidelně po většinu roku k fotbalovému hřišti, a obzvlášť v zimních měsících, když je cesta pod nánosem sněhu nebo ledu, bývá hodně nebezpečná. O moc lepší to není ani ve zbytku roku".

Někteří občané už mají s místem nepříjemné zážitky: „Nejednou se mi stalo, že mi tam podklouzla noha, takže jsem určitě pro opravu. V parku si často hrají děti a mohlo by dojít k nějakému zranění," vypráví studentka Markéta Špicová. A podobný názor mezi občany převládá.

Město už nechalo vypracovat projektovou dokumentaci, která s použitím příslušných norem a předpisů rekonstrukci řeší.
Podle ní by zůstaly zachovány stávající obrubníky tam, kde to bude možné. Současný povrch cest od záložny i vstup z Hradecké ulice by nahradila zámková dlažba.

Problém s dotacemi

Finančně i technicky nejnáročnější část přestavby je řešení strmé cesty ve svahu. Tam město počítá s vytvořením opěrné stěny z armovaných košů vyskládaných kameny. Situaci komplikuje i obtížný přístup k místu.

Celá stavba by podle projektové dokumentace měla stát přes dva miliony korun. Město doufá, že se podaří dosáhnout snížení ceny výběrovým řízením. Problémem je ale nedostatek dotačních titulů v této oblasti. V předchozích žádostech navíc Přelouč nebyla úspěšná.

Pokud by se městu tentokrát povedlo peníze získat, může práce na rekonstrukci začít brzy, stavební povolení už totiž existuje.

Aleš Doležal