Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přelouč nechala rozpracovat severní variantu obchvatu

Přelouč - V územním plánu platí jižní trasa, ve hře je ale i nová silnice na opačné straně města

15.12.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Druhé největší město pardubického okresu se rok od roku stále více potýká s narůstající zátěží dopravy. Alespoň na „papíře“ se tak již rodí budoucí silniční obchvat. Zatímco jako první dostala zelenou varianta vedoucí jižně od města, stále přichází v úvahu i zcela jiné řešení. Poslední jednání zastupitelů města nyní rozhodlo, že i severní varianta je stále ve hře a bude rozpracována do větších podrobností.

Na konci roku 2006 byl schválen nový územní plán se silnicí č. I/2 vedenou jižně okolo města. Tehdy nově zvolené zastupitelstvo ale současně se schvalováním územního plánu rozhodlo o tom, že požaduje prověřit ještě jiné možné řešení trasy obchvatu silnice č. I/2.

„Město se poté obrátilo na Dopravní fakultu pardubické Univerzity a objednalo u ní „konkurenční studii“. Zpracování bylo rozděleno do dvou etap. Pokud by se v první etapě ukázalo, že realizace není možná z technického řešení, dále by se již nepokračovalo,“ říká mluvčí radnice Jiřina Hutlová s tím, že na posledním jednání zastupitelů bylo rozhodnuto o tom, že se půjde i do druhé etapy. Ta již posoudí i další aspekty – návaznost na dopravní systém města, dopad povodní na nově navržené řešení a další záležitosti.

„Obecně má severní varianta výhodu, že vede v části města, kde se nejméně dotýká bydlení a dalšího rozvoje města. Stejně jako jižní řešení se snaží maximálně zklidnit dopravu ve městě. Celková délka obchvatu by byla zhruba 6 160 metrů,“ popisuje další možné řešení obchvatu města Jiřina Hutlová.


Vznikl by další most


Zpracovatel navrhl trasu, která začíná mezi Valy a Přeloučí zhruba za rodinným domkem, který se nachází po pravé straně, dále komunikace pokračuje přes pole a průmyslový areál a napojí se na ulici Jaselskou, s níž je potom souběžná.

Zhruba na vrcholu Jaselské ulice přechází trasa na most a kříží železniční areál východně od výpravní budovy Českých drah. Navržená délka mostu je přibližně 380 metrů, mostní konstrukce dále prochází nad částí skladištního areálu a napojuje se přes kruhový objezd na výpadovku na Hradec Králové.

„Projektant se snažil vyhnout výrobním areálům, a tím zmenšit riziko nutných výkupů. Křížení se silnicí II/333 je uvažováno kruhovou křižovatkou, toto řešení umožňuje napojení nově navrhované silnice v rámci splavnění Labe, ale i napojení na stávající most u elektrárny. Dále je trasa vedena severně od železniční trati, kde výškové řešení respektuje ochranu konstrukce před případnou záplavovou vodou. Na konci Přelouče v úseku před drážním domkem podchází železniční trať a dále postupuje směrem k západu mezi Lhotou a železniční tratí. Na stávající silnici se napojuje až za Lhotou,“ říká ke studii univerzity Jiřina Hutlová.

Obslužnost Lhoty by poté připadala v úvahu z křižovatky, která by se nacházela mezi Přeloučí a Lhotou. Projektant nedoporučil zachovat připojení stávající silnice a obchvatu za Lhotou, a to z toho důvodu, aby tato silnice nebyla používaná řidiči jako zkratka do samotného města. Lhota by se pak stala klidnou místní částí Přelouče.

Autor: Petr Doubrava

15.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ve vozidle majitelka převážela tři kozy.
5

Si děláš kozy... No vážně, tři kozy v autě

Nikdo by nepodpořil menšinovou vládu ANO, pokud by v ní byl i nebyl Andrej Babiš.
AKTUALIZOVÁNO
51

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

Příprava na teror: Pardubice testují krizové plány

Pardubice - Pardubice chtějí tvrdá data o tom, jak by město a záchranáři zvládli skutečný útok. Žádná papírová škatulata - do pohybu se dnes dají stovky figurantů v největším evakuačním cvičení v České republice.

Florbal: Čtyři vteřiny od plné sklenice

Pardubice – Co chybělo? To víme naprosto přesně. Čtyři vteřiny! Za tu dobu si ani nezavážete obě boty… Pardubičtí florbalisté ztratili v Brně vedení takřka se závěrečným klaksonem. No a by toho nebylo málo padli i v nájezdech. V tabulce Tipsport Superligy se tak po famózním začátku začínají propadávat. Teď jsou pátí.

Cestu do porodnice nestihli, ale vše dopadlo dobře

Pardubice - Výjimečnou situací v životě každé rodiny je jistě narození potomka. Ne vše se však dá vždy spolehlivě naplánovat a situace se pak zaručeně vyvýjí jinak než by si nastávající rodiče přáli.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Pardubice - Loutková pohádka plná kouzel Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Kulturní dům Dubina.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení