Města se potýkají se stoupajícími a pak opět klesajícími demografickými křivkami, největší problémy to způsobuje 
v mateřských školách. Radnice řeší dilema: postavit nové budovy a riskovat, že budou za čas vlivem opět ubývajícího počtu narozených dětí poloprázdné, anebo hledat jiné řešení?

DĚTI VOZILI DO VELIN

V Holicích mohou do mateřských škol od nadcházejícího září nastoupit i menší než tříleté děti. „Přijímáme děti, které oslaví třetí narozeniny do konce roku 2016," uvedl holický starosta Ladislav Effenberk.

Město získalo větší kapacitu před třemi lety, kdy řešilo příliv silných ročníků do mateřských škol. Tehdy zřídilo jednu třídu předškoláků přímo v budově základní školy a další třída pro třicet dětí vznikla po dohodě se sousední obcí Veliny v prvním patře velinské radnice.

Obec prostor na vlastní náklady upravila a holická Mateřská škola Holubova zajišťuje na tomto odloučeném pracovišti provoz. Dnes už mají Holice největší „baby boom" za sebou a do Velin jezdí již jen šest holických dětí.

Na přístavbu Mateřské školy Za Fontánou se chystá město Přelouč. „Kapacitu školky chceme rozšířit z padesáti na sto dětí. Projekt je připraven. Žádáme o peníze z regionálního operačního programu," poznamenala starostka Irena Burešová.

Přelouč je na Pardubicku městem s největším nárůstem počtu obyvatel, vloni se sem přistěhovalo o 89 lidí více, než se vystěhovalo, a narodilo se zde 99 dětí.

27 MILIONŮ KORUN

Město má školky dvě, tu větší navštěvuje dokonce 250 předškoláků.

„Od příštího školního roku budeme mít povinnost přijmout děti i z okolních obcí, protože rok před zahájením školní docházky bude mateřská škola povinná. Rádi bychom vyhověli všem zájemcům," vysvětlila rozhodnutí pro přístavbu starostka Irena Burešová.

Akce má přijít na 27 mi᠆lionů korun, dotace z Evropské unie by mohla pokrýt až 85 procent nákladů. Stavba bude ideálně zahájena na jaře 2017 a dětem by nové třídy mohly sloužit od září 2018.