Staré úsloví praví, že řemeslo má zlaté dno.

A v posledních letech to platí dvojnásob, neboť technické vzdělávání prochází krizí a sehnat dobrého řemeslníka není vůbec snadné.

„Dnes je opravdu těžké sehnat na trhu dobrého instalatéra, elektrikáře či soustružníka,“ říká Jaroslav Horák, který, ač v důchodu, již třetím rokem chystá přeloučské děti na budoucí dráhu tolik potřebných řemeslníků.

A to v projektu dětského vědecko-technického kroužku, který běží pod záštitou neziskové organizace Energie jinak.

Mladí studenti se v útrobách přeloučské Základní školy Smetanova postupně a hlavně praktickou formou setkávají s tím, co jim budoucí práce může nabídnout.

„Dnes jsou děti šikovné třeba na počítači, ale když jim dáte do ruky šroubovák, hrozí, že si s ním vypíchnou oko,“ říká s nadsázkou Horák, jenž postupně děti zasvěcuje do nástrah techniky. A dá se říct, že od píky. „Tady máme Merkur, kde se děti učí jemné motorice. Tady pak vrtačku a bednu se šroubky a matičkami, které děti dávají dohromady,“ ukazuje Horák část vybavení, které pokračuje přes elektrické obvody a pájení až k základům programování. „Programování mám nejraději, ale kdyby maminka potřebovala, tak jí třeba můžu na stěnu namontovat i skříňku,“ chlubí se páťák Lukáš, který je v kurzu od jeho počátku.

Teorie a praxe

Projekt pro děti od 8 do 13 let se s přibývajícím časem těší čím dál větší oblibě. Proto organizátoři rozšiřují výuku na starší děti od 14 do 16 let a připravují spolupráci se školami z Přelouče i dalších měst z regionu.

„V loňském roce kurzy navštěvovalo 32 dětí. Nyní je chceme rozšířit i pro studenty devátých tříd, kdy chceme jejich teorii ukázat i v praxi,“ říká lektor. Kroužek ocenil i ředitel chvaletické elektrárny Václav Matys. Právě chvaletická elektrárna je totiž jedním z partnerů lekcí.

„Žijeme v době krize technického vzdělání. Občas se nám stane, že na pohovor do elektrárny přijde elektrikář a nezná třeba Ohmův zákon, tedy základní vědomost, kterou děti z vědecko-technického kroužku již perfektně ovládají. Projekt Energie jinak mě naplňuje optimismem v tom smyslu, že v budoucnosti bude kde brát. Je skvělé, že vedoucí kroužku dokázali najít cestu, jak k tomuto oboru přilákat zábavnou a poutavou formou ty nejmenší,“uvedl Václav Matys.

Pochvalu si kurz vysloužil i od přeloučské starostky Ireny Burešové: „Jsem velice ráda, že v Přelouči funguje tento kroužek, protože v celém regionu nemá obdoby a naplňuje aktuální požadavek podporovat vztah těch nejmenších k technickým dovednostem. Ze strany veřejnosti jsem zaregistrovala kladné ohlasy a obrovský zájem. Nadšené jsou děti i rodiče."