Turnaj století
Hokejový turnaj na 18. ZOH se hrál od 7. do 22. února v japonském Naganu, v halách The Big Hat a Aqua Wing Arena. Mezinárodní olympijský výbor se již předem dohodl s IIHF a NHL, že nejslavnější ligová soutěž bude poprvé v historii přerušena, aby na olympiádě mohli premiérově startovat i hokejisté hrající v této prestižní zámořské soutěži. Experti očekávali, že se o zlato utkají USA s Kanadou. S českým výběrem kolem Dominika Haška se vůbec nepočítalo…

Dodnes zní v uších každému hokejovému fanouškovi výkřik televizního komentátora Roberta Záruby „Přepište dějiny". Památná věta padla se závěrečným hvizdem finále olympijského turnaje v Naganu roku 1998. Čeští hokejisté tehdy dosáhli úspěchu, který prakticky nemůže být překonán. Hašek a spol vyhráli olympiádu!

Sláva není zdaleka zašlá ani po patnácti letech od triumfu, o čemž svědčí například i výstava fotografií, která je k vidění od včerejška ve vestibulu pardubického AFI Paláce.

Patnácté výročí od naganského zlata

Tato unikátní výstava se koná u příležitosti 15. výročí tohoto hokejového úspěchu.
Umístění výstavy právě v pardubickém AFI Paláci pak souvisí se zahájením olympijské sezony, která začíná za pár dnů turnajem reprezentačních výběrů Finska, Ruska, Švédska a České republiky.
Místem konání Českých hokejových her totiž budou právě Pardubice.

„Výhra v Naganu patří mezi nejvýznamnější sportovní události české historie. Pardubice jsou navíc hokejové město, takže věříme, že výstavou uděláme radost spoustě návštěvníků. Zejména mužům pak jistě zpříjemníme čekání na jejich nakupující manželky," konstatovala Zuzana Kubíčková, marketingová manažerka AFI Paláce.

Autorem snímků je fotograf Jiří Koliš, který se věnuje takzvané užité sportovní fotografii. Fotí sportovní disciplíny, jako je hokej, veslování, golf, zachycuje dění na letních a zimních olympijských hrách nebo fotí pod vodou. Bohatá je také jeho sbírka reprodukcí historických sportovních fotografií. Jiří Koliš spolupracuje rovněž při vytváření fotografických publikací a knih.
Součástí výstavy je však i televizní obrazovka, na které je možné sledovat autentické záběry tehdejších zápasů.

Výstava potrvá
do konce srpna

Výstava v AFI Paláci potrvá do konce tohoto měsíce. Vernisáž se uskuteční ve středu 28. srpna od 15 hodin za přítomnosti hokejových reprezentantů nominovaných na turnaj Czech Hockey Games v Pardubicích.