Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přes 23 tisíc tun odpadu končí zbytečně na skládce!

Pardubice - V kraji jde asi o 15 tisíc tun papíru, 2 500 tun plastů a 6 000 tun skla ročně

8.5.2008 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Přibližně 15 tisíc tun (což je zhruba 75 vagonů) papíru, 2 500 tun (asi 125 vagonů) plastů a 6 000 tun (cca 300 vagonů) skla může v Pardubickém kraji podle statistik každý rok zbytečně končit na skládkách. A to jenom proto, že se stanou součástí směsného komunálního odpadu!
„Zhruba stejné množství papíru, plastů a skla si už lidé zvykli třídit do barevných kontejnerů,“ informoval náš Deník Petr Šilar, radní Pardubického kraje zodpovědný za oblast životního prostředí.

„Kdyby byl například všechen papír odvezený na skládku přepočítán na listy formátu A4 a ty by byly seřazeny za sebou, pokryly by beze zbytku všechny silnice na území našeho kraje,“ sdělil Petr Šilar.

Už je kam třídit

„Výpočty vycházející ze statistik sice nejsou nikdy zcela přesné, nicméně nutí k zamyšlení. Pokrytí území kraje kontejnery na tříděný odpad se stále zlepšuje. Rozhodně je dnes kam třídit,“ je přesvědčen radní Pardubického kraje.

„Kraj, město či obec mohou třídění odpadu technicky umožnit a tímto způsobem ho podpořit. Ale celý proces začíná tam, kde komunální odpad vzniká, tedy v domácnostech. Je na každém z nás, aby přijal odpovědnost za prostředí, v němž žije a v němž budou žít jeho děti,“ pravil Petr Šilar.
Třídění odpadu je podle jeho slov jednoduché. V obcích a městských částech jsou rozmístěny modré kontejnery na papír, žluté na plasty a zelené na sklo. „Pro domácí použití lze zakoupit i dělené odpadkové koše,“ dodal krajský radní.

Možná je to dál…

„V průměru u nás připadá kolem 280 kilogramů komunálního odpadu na osobu ročně. Zhruba polovinu přitom představuje právě ten odpad, který se po vytřídění stává surovinou a šetří přírodní zdroje. Možná to máme k barevným kontejnerům o něco dál než do šedé popelnice. Ale když těch pár kroků navíc urazíme, udělali jsme něco pro místo, v kterém žijeme. Člověk je člověkem, protože přemýšlí. A kdo přemýšlí, většinou třídí,“ uzavřel Petr Šilar.

Autor: Tomáš Dvořák

8.5.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Místopředseda volební komise číslo 1006 v Pardubicích porušil volební zákon. Do komise zasedl v tričku propagujícím znak kandidující strany Blok proti islamizaci.
VÍME PRVNÍ / AKTUALIZOVÁNO
10

VIDEO: Člen komise agitoval ve volební místnosti za Blok proti islamizaci

Pohřešovaný Jaroslav Malimánek.

Policie pátrá po seniorovi. Nevrátil se z tancovačky

AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

Z třináctého patra v Chrudimi vyskočil muž

Chrudim - Nešťastné úmrtí šetří v sobotu dopoledne chrudimská policie.

Jdou k volbám poprvé. Důraz kladou na ekologii, digitalizaci a vzdělání

Pardubice - V České republice je až 400 tisíc prvovoličů, kteří mohou výrazně ovlivnit výsledky právě probíhajících voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Čtyři sta tisíc to je pro srovnání čtyřikrát více hlasů, než kolik byl v parlamentních volbách v roce 2013 rozdíl mezi první a druhou stranou.

Rušení ordinací praktických lékařů ve velkém prý nehrozí

Pardubicko – V souvislosti se stávkou praktických lékařů, ke které došlo tento týden, se mluví o úplném skončení některých praxí. Zejména starší lékaři se prý nechtějí zařizovat k vydávání elektronických receptů, které mají být od ledna povinné.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. Začíná sčítání hlasů

Pardubický kraj - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR skončily. Ve 14 hodin se uzavřely volební místnosti a nyní se budo sčítat odevzdané hlasy. Výsledky mají být známé ještě dnes večer. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení