Někteří dorazili s vlajkou Česka nebo Unie. Nad hlavami se jim tyčily transparenty s nápisy „Jen bez Babiše v čele státu udržíme prosperitu“, „Díky podpoře z Hradu vládnu, lžu a kradu“ či „Přestaň škodit republice, vzkazují ti Pardubice“.

Mezi řečníky nemohla chybět pardubická disidentka Jarmila Stibicová. „Je potřeba, abychom vytrvali a pokračovali v protestech, jinak nedosáhneme toho, aby Andrej Babiš rezignoval a podrobil se vyšetřování nezávislými orgány. Premiér označil audit Evropské komise za útok na Českou republiku,“ řekla Stibicová a prostranstvím se okamžitě začalo nést skandování „Hanba, hanba.“ „Ztotožňuje svou firmu se státem, což ukazuje jeho vztah k demokracii. Směřuje k autokracii,“ pokračovala chartistka a davem se okamžitě neslo sborové „Demisi, demisi.“

Úterní protest měl ještě nabitější atmosféru než ty předchozí. „Nejsme slepí,“ volali demonstranti. Projevy doprovázely mohutné potlesky i zvuk píšťalek.

POSTAVIT SE ZLU

Akci přišla podpořit také místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, která se podle vlastních slov v úterý setkala se zástupci spolku Milion chvilek pro demokracii, jenž demonstrace napříč republikou pořádá. „Vědí, jak se postavit k dnešnímu zlu. Děkuji, že vnímáte, že je to běh na dlouhou trať, a že jste to nenechali jen na Pražácích. Vydržme. Bez občanské společnosti, která ví, co je důležité, to politici nezvládnou,“ uvedla Horská.

Uměleckou scénu opět zastoupil herec Východočeského divadla Pardubice Ladislav Špiner. „Sešlo se nás tady hodně a nemyslím si, že by to bylo počasím, ale chováním Babiše, který protesty bagatelizuje. Vytrácí se morálka a čest, jinak by už dávno odstoupil. Vytrvejme a nenechme se zastrašit,“ vyzval Špiner, který z demonstrace běžel rovnou na představení.

Zahrálo také hudební uskupení Víťa Troníček Trio, třídou Míru se tak nesla slova „Naděje zlátne“. Lidé si během písně mohli na zem křídou obkreslit svou nohu. „To aby všichni věděli, že jsme tu byli a že nám to není jedno,“ řekli organizátoři.

Premiér Babiš dlouhodobě odmítá odstoupit a protesty označuje jako divadlo.