Pernštýnské náměstí v Pardubicích se včera proměnilo v nefalšované preventivní centrum. Profesionální i dobrovolní hasiči zde připravili názorné ukázky i hry. Hlavním cílem ale bylo přiblížit, jak předejít ohni.

„Požární prevence je ucelená část práce hasičů. Začínáme stavební prevencí. Když se staví nebo rekonstruuje budova. Součástí projektu musí být i takzvané požárně bezpečnostní řešení, které hasiči musí schválit a je součástí stavební dokumentace. To musí obsahovat například hodnocení únikových cest, jejich kapacita, počítá se i doba potřebná k opuštění objektu.

Hodnotí se stavební materiály, i samotná budova se dělí do požárních úseků, které mají stavebním řešením snížit škody způsobené požárem tak, že oheň udrží v určitém místě a nezachvátí třeba celé obchodní centrum,“ uvedl ředitel odboru prevence Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Pavel Nejtek.

Samozřejmostí je, že hasiči také kontrolují, jestli se v plánech počítá s dostatečným množstvím hasících přístrojů, detektorů požáru či stabilních hasících zařízení.

Prevence i po ohni

„Další částí stavební prevence je kolaudace. Tam zjišťujeme, jestli vybudování nebo rekonstrukce proběhla skutečně podle schválených plánů a s využitím předepsaných materiálů. Pak teprve se může začít užívat. Na to pak ale navazuje i kontrolní činnost. Jsme přeci jen lidé a tak se stane, že někdo občas něco neudělá správně. Hasiči proto kontrolují, zdali třeba plánované únikové východy jsou přístupné a volné tak, jak skutečně mají být, či jestli třeba v kině funguje systém nouzového osvětlení. K tomu ale patří i kontrola bezpečnostního školení zaměstnanců,“ říká Nejtek.

A co když už k požáru dojde? Ačkoliv by se to nezdálo, i tady hraje prevence svou roli.
„Někdy je požár způsoben nedbalostí člověka, ale dojít může k závadě elektroniky a stát se může cokoliv. I to ale patří pod prevenci požárů. My totiž musíme zjistit, proč hořelo. Pokud k požáru vedla závada třeba na spotřebiči, pak kontaktujeme výrobce a na možná rizika jej upozorníme. To se týká jak spotřebičů, tak třeba motorových vozidel,“ vysvětluje Nejtek.

Vyšetřování není ale jen záležitostí jednotlivce. Na zjišťování příčin požárů pracují často týmy analytiků a techniků. To třeba v případě, že se jedná o úmyslně založený požár. V takovém případě hasiči spolupracují s policisty. V Pardubickém kraji pomáhá také Institut ochrany obyvatelstva, který má k dispozici dvě výjezdové skupiny, které jsou schopné zajistit analýzu odebraných vzorků z požářiště.

O zábavu postaráno

Den prevence na Pernštýnském náměstí ale nabídl i divácky atraktivní podívanou. Profesionální hasiči předvedli simulovaný zásah u dopravní nehody a vyproštění osob z vozidla. Dobrovolní hasiči z Pardubic zase připravili řadu soutěží pro školáky a další zájemce. Přípravka mladých hasičů pak předvedla požární útok. Samozřejmostí pak byla prohlídka hasičské techniky.