„Děti se z 90 procent rodí se zdravýma nohama. V prvních třídách však už jich má značné procento různé vady. Jejich včasné odhalení a náprava jsou investicí do dalšího života. Přitom většinou stačí včasná komplexní péče. V Pardubicích máme dobré zkušenosti s prevencí očních vad u malých dětí a péče o zdravé nohy je z mého pohledu dalším užitečným projektem,“ řekla ředitelka Pardubické nemocnice Štěpánka Fraňková.

PŘÍMO VE ŠKOLE
Vyšetření nohou bude probíhat přímo v pardubických školách. „Odborníci z Hamzovy léčebny vyšetří do konce června chodidla prvňáčků, tedy zhruba 1000 dětí. V rozpočtu města jsme na tento projekt vyčlenili částku 100 tisíc korun,“ konstatoval náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Pak už bude potřeba aktivita rodičů a samotných dětí. Po odhalení vady musí rodiče s dítětem absolvovat návštěvu u odborného lékaře a postupovat podle jeho pokynů. Někdy stačí pořídit vhodnou obuv s vložkami, jinde je třeba s dítětem cvičit a podobně.

BOLESTI ZAD A HLAVY
„Když jsme v Hamzově léčebně koupili tenzometrickou desku, rozhodli jsme se před třemi lety začít v předškolních zařízeních a v 1. až 5. třídách v Luži a okolí s projektem Zdravá dětská noha. Nejde jen o vadu nohou, ale existuje tu řetězení a včasný záchyt a řešení takovéto vady je prevencí možných problémů v dalších letech. Nejen skoliózy, ale i bolesti zad, hlavy, kloubů, dřívějšího nástupu artrózy a podobně,“ vysvětlila primářka Hamzovy léčebny Alena Klapalová.

Jen za první rok vyšetřili pracovníci Hamzovy léčebny pomocí tenzometrické desky chodidla 818 školáků, u 53 procent odhalili funkční vadu nohy.