Na cestu po České republice se tento týden vydává preventivní vlak bezpečné železnice. Jeho cílem je přiblížit mladým lidem, jak se chovat v okolí tratí. Interaktivní lekce proběhnou i na nádraží v Pardubicích, kde bude speciální vlak parkovat ve středu a ve čtvrtek.

„Prevence je klíčová. Každý rok nám to potvrzují statistiky nehod s tragickými následky. Naše mise proto začíná u mladých, které netradiční formou učíme rozpoznat rizika a chránit jejich životy,“ řekl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Preventivní vlak je určený zejména žákům ve věku 12 až 18 let, letos přijede na nádraží v Olomouci (27. až 28. května), v Pardubicích (29. až 30. května), v Plzni (3. až 4. června) a v Českých Budějovicích (5. až 6. června). Nebudou chybět osobní zkušenosti ani příběhy tragických nehod, ke kterým na železnici došlo kvůli zanedbání základních bezpečnostních pravidel.

Srážka vlaku s člověkem zastavila provoz na koridoru.
Srážka vlaku s člověkem zastavila v neděli ráno provoz na koridoru

„O preventivní vlak je mezi školami každoročně zájem a je to dobře. Mladí lidé jsou přímo konfrontováni s událostmi, které se na železnici odehrály a neměly dobrý konec. Zároveň se potkají se specialisty, kteří u těchto případů zasahují,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Michal Krapinec.

Svou cestu začnou studenti ve speciálním kinovoze, kde je pro ně připravený hraný dokument To nedáš! Ten vychází z reálných událostí s tragickými následky. Diskuzní vůz potom poskytuje prostor pro setkání se zkušenými vyšetřovateli nehod, kteří hovoří o nebezpečných situacích a vysvětlují, jak jim předcházet. Na závěr budou mít účastníci pod vedením drážních hasičů možnost prakticky si vyzkoušet základy první pomoci. Preventivní vlak se na cestu vydává pošestnácté.