Krajský soud. Instituce, po které dlouho volá město Pardubický kraj. Ve městě sice funguje, ale zatím pouze v neplnohodnotné podobě coby pobočka královéhradeckého krajského soudu. Doposud výstavbu nového sídla blokovaly pozemky, kde by měl soud stát. Nyní se však zdá, že se věci daly do pohybu a problém s pozemky bude brzo vyřešen. Přípravě stavby by pak již nemělo nic stát v cestě.


Prodej pozemků a potom směna


Na hejtmana Pardubického kraje Ivo Tomana se v těchto dnech obrátil dopisem předseda Krajského soudu v Hradci Králové Milan Bořek. Informoval jej, že získal od jiné státní organizace, Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, pozemky v lokalitě U Stadionu.

Ty pak hodlá soud směnit s krajem a městem Pardubice za pozemky v ulici Na Spravedlnosti, jež doposud patří soukromému vlastníkovi. A právě na nich by měl Krajský soud v Pardubicích stát. Tak trochu to připomíná akci „Kulový blesk“ ze známé české komedie, připouští hejtman Ivo Toman.

„Byl učiněn první krok, aby došlo ke směně všech pozemků,“ říká s tím, že včera již odeslal dopis majiteli pozemku Na Spravedlnosti, aby své pozemky prodal městu a krajské samosprávě. Ta jej pak vymění a předá soudu, v jejíž režii se pak uskuteční výstavba. S popsaným mechanismem souhlasili již dříve obě zastupitelstva, s tím, že na koupi pozemků pod budoucím soudním sídlem se bude město finančně podílet jednou třetinou a kraj dvěma třetinami.

Celková cena, kterou uhradí za pozemky v ulici Na Spravedlnosti, je vyčíslena na 36,5 milionu korun. „Prakticky bychom se tím nemuseli vůbec zabývat, není to naše role, nejsme investoři. Ale jsme v radě i zastupitelstvu jednotni v tom názoru, že pokud je tady Pardubický kraj osm let, tak to má být kraj se vším všudy a máme mít všechny instituce, které k tomu patří. I proto jsme s městem aktivně rozjeli celý proces, jdeme tomu naproti. A chceme i příslušná ministerstva popohnat, aby to brala vážně a všechny instituce se tady dobudovaly,“ řekl Ivo Toman.


Prodej a následná směna pozemků by se měla podle představitelů kraje uskutečnit v řádech týdnů. Podstatně delší čas zabere výstavba sídla krajského soudu, které by mohlo být otevřeno do roku 2012. Jak město s krajem naloží s pozemkem v ulici U Stadionu, se teprve ukáže. Pravděpodobně ale získá po dalším kolu majetkových směn pouze jednoho vlastníka, a tím bude město. To pak bude muset vyřešit další komplikaci, a to je torzo rozestavěné sportovní haly, jež patří pro změnu tělovýchově.

Justiční komplex s krajským soudem má stát v ulici Na Spravedlnosti.