Už podruhé během roku musí hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a jeho kolegové vymýšlet, co dát jako dar prezidentovi České republiky.

Pro Miloše Zemana nakonec hejtmanství připravilo dva symbolické dary, které jsou spojené s regionem.

„Samozřejmě nemůže chybět perník, tentokrát to bude kazeta s perníkovými minidezerty od firmy JaJa. Druhým dárkem je speciální výtisk připravované fotografické knihy Pardubický kraj v proměnách času," uvedla Zuzana Nováková z oddělení komunikace a vnějších vztahů krajského úřadu.

Jen české texty

Knihu připravuje do tisku ve vícejazyčné verzi pardubické vydavatelství Mozaika ve spolupráci s regionálními muzei.

„Je to knížka, která názorně ukazuje zajímavá místa našeho kraje, která se výrazně proměnila v uplynulých 25 letech a je svědectvím o záchraně památek, rozvíjení tradic a budování nových hodnot v našem kraji. Pardubický kraj připravil ve spolupráci s vydavatelem a s Tiskárnou Polička zvláštní předpremiérové vydání pouze s českými texty, které dostane pan prezident s osobním věnováním hejtmana Martina Netolického," řekla Zuzana Nováková s tím, že fotografie v knize nafotili Tomáš Kubelka, Luděk Vojtěchovský a Miloš Spáčil.

Miloš Zeman je v kraji už potřetí během svého funkčního období. Pokaždé se zastavil v krajském městě, další zastávky se pak již lišily. Tentokrát navštíví Zámrsk, Žamberk, Králíky, Jablonné nad Orlicí, Lanškroun a Svitavy. Kam by se měl podívat podle občanů?

Na sportovní zápas

„Kdybych mohla upravit program pana prezidenta, určitě bych poukázala na oba nově zrekonstruované pardubické parky. Poté by měl navštívit nějaký sportovní zápas, protože sport k Pardubicím nerozlučně patří," sdělila Deníku studentka Aneta Heneberková.

Park Na Špici by prezidentovi doporučila i studentka Hanka Doležalová.

„Je to krásné místo pro aktivní i pasivní odpočinek. Prezident by tam našel klid a když už nic jiného, podívá se, jak hezky čerpáme eurodotace," řekla studentka.