Program Dne dopravy začíná tradičně na městských hřbitovech u zrenovované hrobky Jana Kašpara, poté se přesune na třídu Míru. Právě tam by měla už příští rok stát bronzová socha aviatika, která vznikne podle návrhu akademického sochaře Františka Bálka.

„Vítám, že jsme konečně prolomili váhání nad tím, jak uctít památku Jana Kašpara. Při Dni dopravy tak odstartuje sbírka, díky které se budou moci na aviatikově památníku podílet všichni obyvatelé Pardubic," řekl předseda Společnosti Jana Kašpara Jiří Kotyk.

SOCHA BUDE PŘÍŠTÍ ROK

Primátor Pardubic Martin Charvát je rád, že bude figurální pomník Jana Kašpara stát v centru Pardubic poblíž místě, kde stával hotel Veselka. „Vše nasvědčuje tomu, že příští rok by mohla být socha slavnostně odhalena," podotkl primátor.

Odpolední happening na třídě Míru bude místem světové premiéry unikátního exponátu speciálního jízdního kola, jehož autory inspiroval právě Jan Kašpar.

V případě příznivého počasí se uskuteční také módní přehlídka s nádechem atmosféry první republiky.

K vidění budou totiž kostýmy, které se objevily ve filmu Lída Baarová.

Letos při Dni dopravy uctí kromě Jana Kašpara třeba také vynálezce lodního šroubu Josefa Ressla, který je chrudimským rodákem a od jehož vynálezu letos uplyne 150 let.