Jaká je kvalita?

Jaká je ale v teplém počasí kvalita nabízených potravin? „Na tuto otázku nelze odpovědět obecně. Při svých pravidelných kontrolách přicházíme do provozoven, kde je vše v pořádku, ale i do těch, kde je to skutečně velmi špatné. Odhadem si troufám naznačit, že opravdových profesionálů, kteří vědí a umí, je minimum. A to se odvíjí například už od toho, kdo všechno dnes může ve stravovacích službách provozovat činnost,“ řekla Jaroslava Jelínková, vedoucí odboru hygieny výživy Krajské hygienické stanice Pardubického kraje s tím, že cílem hygienických kontrol jsou právě restaurace, pivnice, bary, stánky s občerstvením nebo se zmrzlinou.

„Zaměřujeme se zejména na bezpečnost potravin, čímž jsou z hlediska evropské legislativy míněny i pokrmy, rozlévané nápoje, zmrzlina. Při kontrolách klademe důraz na osobní a provozní hygienu pracovníků, na manipulaci s potravinami a pokrmy včetně jejich skladování a celkově na stavebně technický stav provozoven,“ doplnila Jaroslava Jelínková.

Otázkou je, zda můžeme jako zákazníci vůbec rozpoznat problém s kvalitou například u zmrzliny. „Tu předem těžko odhadnete. Určitě by vás mohlo varovat, kdyby zmrzlina v kornoutku tekla víc, než je obvyklé, nebo kdyby ve vaničkách byly okoralé namíchané zbytky. Ale někdy se stačí jen pozorně dívat na prodávajícího, co má na sobě a jak je upraven, má-li ve stánku k dispozici vodu na umytí, podává-li vám zmrzlinu v rukavici nebo stejnou rukou, kterou přijímá peníze. Tohle všechno zákazník vidí a podle toho se sám může rozhodnout,“ vysvětlila Jaroslava Jelínková a doplňuje, jak postupovat, když se vám udělá špatně.

„Pokud se vám udělá špatně po něčem konkrétním, velmi brzy po jídle, může to být diet〜ní chyba, může to být i viróza, kterých je teď v létě plno a pro kterou může být cokoliv snědeného pouhým spouštěčem. Ale mohlo by jít i o otravu toxiny z požitého jídla. Do hodiny po jídle může být nevolnost, zvracení, křeče v břiše, průjem. Tyto toxikózy bývají zpravidla bez horeček, brzy přejdou a od vás už se nepřenášejí na další lidi. Jiný průběh bývá u nákaz z jídla, způsobených přímo choroboplodnými zárodky, tedy bakteriemi a viry. Tam k potížím dochází až po určité inkubační době, například u salmonel to bývá nejčastěji po dvanácti až čtyřiadvaceti hodinách, u listerií je inkubační doba dokonce jeden až čtyři týdny,“ nechala se slyšet vedoucí odboru hygieny výživy krajské hygienické stanice.

Máte potíže jen vy?

„Jestliže někde sníte něco, po čem se vám opravdu udělalo hned špatně, je dobré zavolat na místně příslušné hygienické pracoviště, je však potřeba uvést zcela konkrétní údaje. Kdy a co přesně jste konzumoval, kde to bylo zakoupeno, jaké potíže u vás nastaly a zda má potíže i někdo další,“ uzavřela Jelínková. Lukáš Peška