Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při stavbě kanalizace v Kuněticích odhalili deset hrobů

Kunětice – Archeologové v obci odkryli cenné nálezy z dob pravěku a středověku. Stalo se tak při záchranném průzkumu během stavby kanalizace.

20.4.2016
SDÍLEJ:

Při stavbě kanalizace v Kuněticích odhalili deset hrobů Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

„Jedná se o sídlištní objekty lužické kultury a kulturní vrstvu vrcholně středověkého stáří. V tomto týdnu jsme odkryli celkem deset kostrových hrobů před vchodem do kostela," uvedla Kristýna Bulvová, vedoucí archeologického oddělení Východočeského muzea v Pardubicích. Objev to ovšem není pro archeology překvapující, protože kolem téměř všech kostelů bývaly v minulosti hřbitovy.

Nemilé překvapení však zažil rozpočet Kunětic. Tři sta tisíc korun již obec za archeologický průzkum zaplatila a další náklady ji čekají. „Dalších minimálně 300 tisíc je předpokládáno právě na lokalitu u kostela, fakturu však dostaneme až po ukončení prací na této lokalitě. Cenu jsme s archeology zatím pouze odhadli," sdělila starostka Kunětic Jana Šilarová. „Máme za sebou asi třetinu stavby kanalizace a zatím to vypadalo tak, že kam archeologové kopli, tam něco našli," dodala starostka. Obec si na průzkum vyčlenila v rozpočtu rezervu, ale s tak vysokou částkou nepočítala.

„Stavba dál pokračuje poblíž hlavní silnice a souběžně s další komunikací, která je z 90. let. Věřím, že v těchto místech již nebudou archeologická naleziště tak bohatá a že se kanalizace nebude dál prodražovat," řekla starostka. Obce jsou ze zákona povinny průzkumy provádět a také hradit. „Myslím, že zákon o státní památkové péči je špatně nastaven. Náklady by měly jít za státem. Pro malé obce je to příliš velká zátěž," podotkla starostka.

Autor: Pavlína Roztočilová

20.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.
13

Příprava na teror: Pardubice testují krizové plány

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Pardubice – Co se stane v případě mimořádné události s vašimi dětmi? Při potřebě evakuace za ně přebírá odpovědnost zřizovatel školského zařízení.

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení