Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při Štědrovečerní procházce ožije zámek, divadlo i náměstí

Pardubice - Závěr nejkrásnějšího dne v roce mohou obyvatelé i návštěvníci Pardubic strávit v ulicích.

24.12.2009
SDÍLEJ:

Půlnoční procházka městem - Pernštýnské náměstíFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Obyvatelé Pardubic i letos po sváteční večeři a nadílce opět vstanou od televizorů a stolů plných laskomin a vydají se do historického
Tato netradiční akce, kdy spolu obyvatelé města sdílejí sváteční náladu a obdarovávají se vzájemnou přítomností a pocitem sounáležitosti, se letos v Pardubicích uskuteční již po deváté.

Davy lidí v ulicích

Na Štědrý večer centrum města ožívá nebývalým ruchem. Stovky rodin vyráží kolem dvaadvacáté hodiny do slavnostně vyzdobených ulic, které jsou plné sváteční atmosféry, voní svařeným vínem, punčem a člověčenstvím. „Je to nádherná a ojedinělá tradice a jsem na ní hrdý. Mám rád atmosféru tohoto večera, kdy je historické centrum plné svátečně naladěných lidí, kteří chtějí své pocity sdílet s přáteli a známými,“ řekl primátor Pardubic Jaroslav Deml.

Pardubická štědrovečerní procházka je pro většinu obyvatel a návštěvníků města neodmyslitelnou součástí svátečního večera.
Řada lidí zamíří ke slavnostně osvětlenému pardubickému zámku, jehož brány i muzejní expozice se každoročně o Štědré noci otevírají.
Také letos muzejníci připravili štědrovečerní muzejní noc, kdy bude od dvaadvaceti hodin do jedné hodiny ráno přístupná většina zámeckých expozic. Schodiště Zelené brány pak důkladně prověří síly všech, kteří chtějí vidět vánoční Pardubice z ptačí perspektivy. Ti, které z vánočního putování rozbolí nohy, si mohou odpočinout v některé z restaurací, kaváren či vináren přímo v historickém centru krajského města.

I tentokrát bude znít hodinu před půlnocí zaplněným Pernštýnským náměstí Rybova Česká mše vánoční. Tato slavnostní štědrovečerní událost se bude odehrávat pod taktovkou sbormistra Zdeňka Kudrnky. Sólisty budou Jana Pinkasová – soprán, Jakub Hrubý – bas, Barbora Velehradská – alt, Marek Hergovitz – tenor, Vlastimil Bičík a Petr Hostinský – varhany, klávesy. Nebude chybět ani Pardubický dětský sbor, jeho koncertní oddělení Iuventus cantans a absolventi souboru.

Svátečně vyzdobené Pernštýnské náměstí si obyvatelé a návštěvníci města mohou prohlédnout i ze Zelené brány, která bude otevřena na Štědrý den od deseti do patnácti hodin a od jedenadvaceti hodin do jedné hodiny ráno.
O půlnoci pak začne i tradiční Štědrovečerní zpívání v pardubickém divadle.

„Také letos se herci sejdou se svými diváky na neformálním setkání a společně si zazpívají koledy. Diváci uvidí a uslyší vskutku netradiční orchestr složený ze zaměstnanců divadla, opět si však budou moci i sami na jevišti zahrát či zazpívat. Ti odvážní, kteří na jevišti vystoupí, dostanou od divadla na památku drobné dárky,“ poznamenal mluvčí divadla Radek Smetana.

Povídání o zvonech

Štědrovečerní půlnoc se tentokrát neponese pouze v duchu Vánoc, ale také se bude povídat a zpívat o zvonech.
„Během večera totiž bude zahájena sbírka na schody ke zvonům ve zvonici vedle kostela svatého Bartoloměje, ve které by mohl vzniknout prostor k prohlídkám nově instalovaných zvonů, rovněž využitelný například pro galerijní činnost či jiné kulturní účely,“ upřesnil Smetana.
„Obecenstvu v průběhu večera zazpívá také folklorní soubor Lipka a kapela Kosteam, rozdávat radost bude i pardubický Lions Club, který předá šek v hodnotě 27 665 korun chrudimskému TyfloCentru na nákup pomůcek pro zrakově postižené,“ uzavřel divadelní mluvčí.

Autor: Tomáš Dvořák

24.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.
13

Příprava na teror: Pardubice testují krizové plány

Ilustrační foto

Florbal: Čtyři vteřiny od plné sklenice

Cestu do porodnice nestihli, ale vše dopadlo dobře

Pardubice - Výjimečnou situací v životě každé rodiny je jistě narození potomka. Ne vše se však dá vždy spolehlivě naplánovat a situace se pak zaručeně vyvýjí jinak než by si nastávající rodiče přáli.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Pardubice - Loutková pohádka plná kouzel Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Kulturní dům Dubina.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Pardubice – Co se stane v případě mimořádné události s vašimi dětmi? Při potřebě evakuace za ně přebírá odpovědnost zřizovatel školského zařízení.

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení