Monumentální mlýnskou budovu na břehu Chrudimky v centru Pardubic navrhl architekt Josef Gočár v roce 1909 pro podnikatele bratry Winternitzovy, mlýny pak postupně vznikaly od roku 1910. Díky místní firmě Prokop měli pardubičtí průmyslníci k dispozici nejmodernější mlýnské vybavení a pro návrh budovy angažovali tehdy začínajícího mladého pardubického architekta Josefa Gočára.

V roce 1924 se komplex dál rozšířil o obilné silo. Automatické mlýny byly v provozu nepřetržitě více než 100 let. Mouka se v nich mlela až do roku 2013.

Zřícenina Mlýnu Windsor
Druhý nejstarší mlýn chátrá. Deník mapuje zajímavé opuštěné stavby Česka

Pak se jejich brány zavřely.

Opuštěný brownfield

Mlýny byly pro Pardubáky vždy ikonou, avšak veřejnosti byly dlouhé roky nepřístupné. „Přestože se jednalo v podstatě o továrnu uprostřed města, byly mlýny mezi lidmi vždy oblíbené. Byla to poměrně hezká továrna, která byla neustále za plotem, což lidi prostě lákalo,“ popsal architekt Lukáš Smetana, který se rozhodl, že Automatické mlýny v Pardubicích lidem zpřístupní.

Příběhy opuštěných budovPříběhy opuštěných budovZdroj: Deník

Když je v roce 2016 koupil, zboural ploty a pustil lidi dovnitř.

Areál Automatických mlýnů

Hlavní budovu manželé Smetanovi prodali hejtmanství, bývalý sklad mouky městu Pardubice. Samosprávy za to zaplatily 36,5 milionu korun.

Z bývalé mlýnice, skladů zrní a expedice pytlů se nyní stává nový domov pro výtvarné umění, pro krajskou Gočárovu galerii. Přestavba objektu má tři investory. V areálu bývalých mlýnů v současné době staví Pardubický kraj (krajská galerie), město Pardubice (Centrální polytechnické dílny a GAMPA) a majitel areálu architekt Lukáš Smetana (silo a další stavby).

Rekonstrukce začala v květnu 2020. Všichni tři investoři získali na své investice evropské dotace.

Prostory nové Gočárovy galerie v prostorách bývalých Automatických mlýnů v Pardubicích.
FOTOGALERIE: Gočárova galerie ožívá, nahlédněte do jejich interiérů

S tvůrcem budovy, architektem Josefem Gočárem se identifikuje i v novém názvu – Gočárova galerie. Přestavba stála celkově téměř 400 milionů korun. „Budova má renovovaný původní vnější vzhled, ale zároveň se v ní objevily dvě nové pasáže, které propojují nábřeží s nádvořím mlýnů. Zůstal v ní čitelný původní konstrukční systém, kombinující cihlu, ocel, dřevo a beton. Lehký pětipodlažní interiér mlýnice s dřevěnými palubami, sloužící nově vstupní hale a výstavám nabízí otevřenost, propojenost i útulnost, naopak těžké železobetonové části domu jsou změněny na trezorová úložiště sbírek. Mezi umělecké objekty jsou rozmístěny ukázky původních technologií mlýna,“ popsal přestavbu architekt Petr Všetečka.

Aktuálně kulturní a společenský středobod východních Čech ožívá. V galerii návštěvníci uvidí například dva shozy na mouku nebo části protipožárního systému, se kterým experimentoval Leonardo da Vinci už v 15. století. Mimo hlavní projekt vyrostla v budově Automatických mlýnů galerijní kavárna s výhledem na řeku Chrudimku.

„Snad bude dům silnou galerií, jako byl silným mlýnem," přeje si Všetečka.

Areál Automatických mlýnů se mění před očima. Lešení přibývá a zase mizí, kolem se točí jeřáby a pobíhají dělníci. V hlavní budově vzniká krajská galerie.
FOTOGALERIE: Automatické mlýny, jak je už nikdy neuvidíte. Nakoukněte dovnitř

Do plného provozu s výstavními expozicemi bude Gočárova galerie uvedena spolu s dalšími stavbami, které se v areálu nyní dokončují, tedy Sférou, GAMPOU a Silem na podzim roku 2023.

Automatické mlýnyKde stojí? Areál Automatických mlýnu se nachází v centru Pardubic na břehu Chrudimky.
Kdy a kým byl postaven: Mlýny jsou jednou z prvotin architekta Josefa Gočára, ten je v roce 1909 navrhl pro podnikatele bratry Winternitzovy.
Kdy a jakou zažil největší slávu: Roku 2014 byly mlýny zařazeny na seznam Národních kulturních památek České republiky.
Odkdy a proč chátrá: Mouka se v nich mlela až do roku 2013. V roce 2016 je koupili manželé Smetanovi a o čtyři roky později začala jejich rekonstrukce.