Hygienici evidují kromě covid pozitivně testovaných lidí i nárůst pacientů s respiračními onemocněními. Není to ovšem tak jako v minulých letech, kdy v Pardubickém kraji byla chřipková epidemie.

„Jako každoročně provádíme sledování akutních respiračních nákaz od října do konce března. V současné době jsme zaznamenali obvyklý sezonní počet respiračních onemocnění. Tyto nákazy se nejčastěji šíří u dětí do deseti let,“ uvedla krajská epidemioložka Olga Hégrová.

Testy na koronavirus. Ilustrační foto
Epidemie zrychluje. Přibylo 9210 případů covidu, nejvíc za víkend od 4. prosince

K většímu nárůstu podle ní může dojít během šesti týdnů. Otázkou ale je, zda se respirační onemocnění mohou dostat na čísla, jako byla v době před pandemií covidu. „Těžko říct, záleží totiž na mnoha okolnostech. Vloni byla ta čísla nízká, protože chyběly kontakty mezi lidmi kvůli covidovým opatřením. V současně době máme v kraji 1000 případů na 100 000 lidí,“ dodala Hégrová.

Hygienici sledují vzorky a zasílají je do Národní referenční laboratoře v Praze. „V Pardubickém kraji jsme zatím nezaznamenali žádnou chřipku, jde jenom o respirační nákazy,“ uzavřela epidemioložka.

I nadále ale hygienici v Pardubickém kraji sledují šíření covidu a jeho nové mutace omikron. Za sobotu v regionu přibylo 273 nových covid pozitivně testovaných lidí. Hlavní nárůst očekávají odborníci v týdnu.