Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přijímačky na gympl musí dělat i 'šprti'

Pardubice - Měli to krásně nalajnované. Kvůli jejich dosavadním školním výsledkům byli sice méně zdatnými spolužáky hanlivě nazýváni „šprti“, ale jedno měli téměř jisté – na střední školu mohli bez přijímacích zkoušek.

4.2.2010 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Matej Slávik

Řeč je o premiantech, kteří základní školou propluli se samými jedničkami a za svůj mnohaletý výkon měli být nyní odměněni. Jejich nástup na gymnázia bez přijímacích zkoušek však vzal za své doslova ze dne na den! Přestože koncem ledna byla kritéria ještě nastavena tak, že přijetí na střední školy mohly mimo jiné ovlivnit i studijní výsledky samotných školáků, nyní je vše jinak. K přijetí na elitní školy jsou bez výjimek potřeba přijímačky!

„Není to fér,“ říká ředitelka Gymnázia Dašická

Kromě nových kritérií pro příjímací zkoušky na střední školy, které se objevily doslova ze dne na den, se musí pardubické elitní školy do nového školního roku rovněž vypořádat s úbytkem tříd a tedy i žáků!

„Pochopitelně, že se mi toto rozhodnutí moc nelíbí. Jelikož dostáváme peníze na každého žáka, je jasné, že s úbytkem tříd a potažmo žáků dojde také k úbytku peněz,“ řekla včera našemu Deníku ředitelka pardubického Gymnázia Dašická Jitka Svobodová.
Logické ovšem podle ní je to, že škola již nebude nabírat žáky bez přijímacích zkoušek.

„Na jednu stranu připouštím, že to není fér pro žáky, kteří měli samé jedničky a ještě před pár dny žili v tom, že mohou jít na gymnázium bez přijímaček, ale pokud nám ubyla jedna třída, tak je celkem logické, že by ty děti měly mít jakousi stejnou startovní čáru. A to zajistí jedině přijímací zkoušky,“ dodala ředitelka Gymnázia Dašická.

Zhruba stejný názor zastává i ředitel druhého pardubického gymnázia – polabinského „Mozarťáku“. „I když nás se zatím úbytek tříd netýká, myslím si, že změna přijímacího řízení je správná. Za ránu pod pás pro jedničkáře, kteří k nám měli namířeno, to nepovažuji,“ sdělil první muž polabinského gymnázia Mozartova Otto Horák. „Věřím, že tato změna žádného jedničkáře nezaskočí a svým výkonem u přijímací zkoušky výborné výsledky ze základní školy potvrdí. Uchazeč se samými výbornými na vysvědčení za 1. pololetí 9. ročníku získá navíc bodovou bonifikaci do celkového hodnocení přijímací zkoušky,“ upřesnil ředitel „Mozarťáku“. Stejnou bonifikaci nabízí i „Dašák“.

Nicméně se ale Otto Horák i Jitka Svobodová shodují na tom, že ke změně přijímacích kritérií mělo dojít dříve a ne až nyní, kdy je to doslova ze dne na den.

K rozhodnutí Rady Pardubického kraje, který je zřizovatelem gymnázií, o snížení počtu otevíraných tříd v těchto elitních školách, totiž došlo až 28. ledna!

Autor: Jan Šafář

4.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení