Na tuto hrozbu poukazovali kritici zkoušek, neboť okolní kraje jednotná přijímací řízení nezavedly.

Počty dětí z devátých tříd, které zkoušky absolvovaly, se od loňska příliš neliší, řekla Petra Pospíšilová z odboru školství, kultury a tělovýchovy krajského úřadu.

Jednotné přijímací řízení letos podstoupilo 2840 žáků, kteří se hlásí na čtyřleté obory, a 602 žáků se zájmem o osmiletá gymnázia. Loni se na čtyřleté obory hlásilo 2853 dětí, o 13 více než letos. O 85 se letos ve srovnání s loňskem snížil počet přihlášek na osmiletá gymnázia. Mírný pokles je ovlivněn i letošním menším počtem dětí v devátých třídách. „Předběžně lze říci, že se počty přihlášek na maturitní obory téměř nezměnily,“ uvedla Pospíšilová.

Pardubický kraj letos poprvé zavedl na svých středních školách jednotné přijímací řízení s cílem zvýšit úroveň absolventů, jejich vypracováním pověřil společnost Scio. Povinné vstupní zkoušky akceptovali všichni ředitelé, částečnou výjimkou jsou jen elektrotechnická a chemická průmyslovka v Pardubicích, které je využívají pouze u některých oborů.

Kritici zkoušek poukazovali na možnost, že děti si budou hledat střední školy v okolních krajích, které k testování nepřikročily. Zkoušky formou testů z obecných studijních předpokladů, matematiky a českého jazyka se konaly 26., 27. a 28. dubna, předcházely jim takzvané zkoušky nanečisto. Výsledky již některé školy zveřejnily, další tak učiní do úterka.

Vedoucí krajského odboru školství Ladislav Forman zavedení přijímacích řízení vítá. „Z rozhovorů se školami vím, že žáci v devátých třídách, kde se dosud příliš důsledně nevyučovalo, začali pracovat, a také rodiče si uvědomili, že je potřeba zabrat,“ poznamenal Forman.

Jednotné přijímací zkoušky se kromě Pardubického kraje letos konají také v Zlínském, Karlovarském, Moravskoslezském a částečně v Libereckém kraji.

(zr, čtk)