Nejskloňovanější potravinou posledních dnů jsou vejce. Ne snad ani tak pro jejich nutriční hodnotu, ale jako předmět stále se stupňujících útoků proti představitelům ČSSD. Jeden z jejich mítinků před volbami do Evropského parlamentu se v sobotu uskuteční i v Pardubicích. Ačkoli se na něj předseda ČSSD Jiří Paroubek nechystá, sprška vajec není vyloučena ani zde. Policie je ale připravena zasáhnout a sami sociální demokraté se útoku neobávají. „Je kontraproduktivní, spíše nám pomůže,“ říká poslanec a šéf krajské ČSSD Miroslav Váňa.

Policie připravena

Jiří Paroubek, hlavní terč dosavadních „ovoútoků“, zřejmě do Pardubic nepřijede. „Rozhodně to není reakce na vajíčka. Je to dáno dlouhodobým vývojovým plánem. Nedávejme to do souvislosti s kauzou vajíčka,“ říká Miroslav Váňa k neúčasti svého předsedy. Na pardubickou zastávku turné Jistota, která začne v sobotu v 17 hodin na Pernštýnském náměstí, ale dorazí jiní vrcholní politici ČSSD. Podpořit by je měla i herečka Kateřina Brožová a zpěvák Pavel Vítek. Na většině předcházejících setkání s veřejností se přitom našli lidé, kteří se rozhodli svůj nesouhlas s toto stranou vyjádřit házením vajec. Zda na ně dojde, nedokáže nikdo odhadnout. „Nemám pocit ani informace. To musí vědět ten, kdo se vajíčka chystá přinést. Ale klidně se to může stát. Já osobně to beru jako věc, která je bezpochyby odsouzeníhodná. A dnes se to dostalo do opačné fáze, než možná autor chtěl. Autora opravdu vidím, ač ODS nám tady vysvětluje, že tomu tak není, v ní a rovnítko a šipku dělám k ODS. Myslím si, že se to již autorovi vymklo z ruky, protože mám reakce od obyčejných lidí, podle nichž tento hyenismus jenom ČSSD pomůže. Normální lidé to odsuzují.“

Ať už se v sobotu na historickém náměstí Pardubic přihodí cokoli, policie by měla mít své muže na místě a další připravené zasáhnout.
„Určitě budeme mítink monitorovat a v případě jakéhokoli protiprávního jednání se budeme snažit provést zákrok a nějakým způsobem situaci uklidnit. Ale že by stály pořádkové jednotky na volebním mítinku, až tak to asi hrotit nebudeme,“ uvedla včera mluvčí pardubických policistů Markéta Janovská. „Nicméně v rámci nějaké operativní práce se to monitorovat bude, ale neradi bychom dávali informace o tom, jak bude akce zajištěna.“ Všechny dosavadní mítinky a veřejná shromáždění v minulých letech i roce letošním, které se odehrály v Pardubicích, se obešly bez problémů, a to u všech stran celého politického spektra. „Vzhledem k tomu, co se odehrálo v Praze, to však nebereme na lehkou váhu,“ dodala mluvčí.

'Vaječná generálka' v pátek v Hradci?

Krátlovéhradecký kraj - Málem se v Hradci Králové uzavírají sázky: Budou dnes létat vzduchem vejce? Nebo Hradečáci zůstanou oněmi příslovečnými „studenými čumáky“?
Sociální demokraté by vsadili dvojku. „Nečekáme , že by se něco dělo,“ říká jejich předsedkyně Hana Orgoníková. Stranického guru hodlá případně bránit v Rychnově, Dvoře Králové a před hradeckým Černigovem. „Hradec je kultivované město,“ míní Organíková. Nečeká vaječný útok. „Obleču se docela normálně,“ řekla Deníku.
Změnil předvolební boj Čechy v agresory? „Nemyslím, že by později létaly kameny či granáty. Je to jen u nás trochu neobvyklá forma protestu,“ usoudil hradecký psycholog Jan Lašek.
Všechny politické strany přitom od vajíček dávají ruce pryč. „Já osobně ani ostatní členové klubu žádná vejce nechystáme. Vajíčková akce nepochází od Mladých konzervatistů, je naprosto spontánní. Osobně se bych se nedivil, kdyby se jednalo o provokaci,“ říká předseda hradeckých Mladých konzervatistů Václav Řehoř.
„Kdyby u nás ve státě existovala funkční demokracie, lidé typu Jiřího Paroubka by ve vrcholné politice vydrželi jen malou chvíli,“ domnívá se východočeský občanský aktivista Stanislav Penc. „Vajíčkový názor je jedna z forem, kterou se rozhodla využít část mladé generace. Nejde o kámen nebo o klacek.“
Podobně reaguje i ODS, která se obává eskalace útoků. „Vajíčkové útoky na předsedu ČSSD Jiřího Paroubka ukazují, že antipatie vůči jeho osobě u některých lidí natolik přerostly, že se odhodlali až k těmto krajním prostředkům. Bohužel již nabírají davový charakter, což je vždy nebezpečné. Realizovat jakýkoliv protest těmito prostředky nepovažuji za vhodné,“ řekl Oldřich Vlasák obhajující za ODS mandát europoslance. Policie dnes bude v Hradci v každém případě v pohotovosti.