Uplynulý rok považuje primátor Pardubic Jaroslav Deml za velmi pestrý.

Z viditelných věcí byl v centru města otevřen Palác Pardubice, z kauz, které mediálně hýbaly místní politikou, šlo o oblast zdravotnictví či debatu nad kontroverzním výletem části zastupitelů na Floridu. Rok 2009 však bude podle názoru primátora hlavně o dopadech světové finanční krize na zdejší region.

„Vliv celosvětové finanční situace bude mít určitě vliv i na Pardubice, protože je tady mnoho zahraničních investorů, mnoho zahraničních dělníků. Uvidíme, jak se nás to dotkne,“ říká Jaroslav Deml.
Na mysli má zejména čtveřici společností, které podnikají v průmyslové oblasti města ve Starých Čívicích a dodávají díly pro automobilový průmysl. Jde o Kayabu, Toyodu, Ronal a Panasonic.

Debaty o další budoucnosti se vedou také o tchajwanském výrobci počítačů Foxconn, který zaměstnává tisíce lidí, část přímo z Pardubicka, část agenturami dovezenou zahraniční pracovní sílu.

Stamilionové dotace

Přes očekávaný hospodářský útlum by ale pokladna Pardubic na tom nemusela být tak zle. „Máme před sebou rok, který je spojen s dotacemi z Evropské unie, máme šanci získat peníze na dva integrované plány rozvoje města. Musíme se připravit zejména na rekonstrukci plaveckého areálu, která by měla začít v roce 2010. Půjde tedy o maximální přípravu projektů, které jsou zařazeny do integrovaných plánů nebo jsou z fondů životního prostředí, kdy jde o zateplování základních a mateřských škol,“ říká pardubický primátor.

Město Pardubice tak bude žádat o stovky milionů korun. V případě rozvoje samotného středu města má šanci získat až 420 milionů korun, na sídliště Dukla a Višňovka pak dalších 270 milionů.

V roce 2009 hodlá město podle primátora velmi usilovat o posun v dopravním řešení jeho nepříznivé situace.
„Chceme přesvědčit Ředitelství silnic a dálnic a příslušné fondy ministerstva, aby urychleně připravovaly stavby, které jsou pro dopravu v Pardubicích zásadní. To je čtyřpruh kolem Parama, jihovýchodní a severovýchodní obchvat,“ vyjmenovává je Jaroslav Deml.