Mohutné kácení stromů u hypermarketu OBI vyvolalo ostrý spor mezi pardubickým primátorem Jaroslavem Demlem a starostkou prvního městského obvodu Hanou Tomanovou.

„Když kácím stromy, musím vědět proč. Argument paní starostky Tomanové, že k tomu došlo proto, aby zástupce investora mohl tyto prostory lépe udat, je pro mě absolutně nepřijatelný. Stromy tam mohly klidně vydržet, dokud nebude jasno, co bude na tomto místě stát,“ konstatoval Jaroslav Deml. „V současné době však není vydáno ani územní rozhodnutí, natož pak stavební povolení,“ sdělil primátor.

„Proto jsem na městský obvod poslal auditora, aby celou věc prošetřil,“ informoval náš Deník Jaroslav Deml.

„Praní těchto záležitostí přes sdělovací prostředky nemám ráda. Navíc panu primátorovi nejsem nijak podřízená, byla jsem do své funkce právoplatně zvolena stejně jako on. Pokud se domnívá, že přístup našich úředníků byl v celé záležitosti ,diletantský’, budu čekat, jestli stejný názor bude mít i auditor. Pokud ne, očekávám, že se mi pan primátor omluví,“ podotkla starostka obvodu.

„Momentálně se v těchto místech připravuje pozemek pro budoucí zástavbu. Jeho vlastník nám oznámil, že ještě letos zde chce udělat přeložku inženýrských sítí. Co zde ale vznikne konkrétně, zřejmě v tuto chvíli ani on sám neví. Na základě silného mediálního tlaku jsme ho dnes požádali o společnou schůzku. Na ní se budeme snažit zjistit, co by tady mohlo vyrůst,“ řekla Hana Tomanová, která jako oprávněnou bere kritickou připomínku, že obvod na kácení stromů dopředu neupozornil.

„Vydáváme celou řadu rozhodnutí, o nichž veřejnost informujeme, ale toto jsme opomenuli,“ přiznala starostka.

To kritizoval i jednatel Sdružení pro ekologii Mikulovice Václav Průšek. „Takové akce by lidé měli vědět dlouho dopředu, aby se v nich mohli eventuálně angažovat,“ namítl Václav Průšek.