Udílení nejvyšších státních vyznamenání prezidentem Václavem Klausem se na den vzniku Československa zúčastnil také primátor Pardubic Jaroslav Deml. Mohl tak na živo sledovat, jak si jedno z ocenění odnesl též Josef Váňa, žokej, který svými výkony propaguje i Velkou pardubickou steeplechase.

Tu letos vyhrál již pošesté a svým triumfem na nejslavnějším českém dostihu na sebe zřejmě upozornil natolik, že se dostal na prezidentův seznam vyznamenaných.

O tom, že bude Josef Váňa mezi třiadvaceti oceněnými, primátor Jaroslav Deml dopředu nevěděl. Na mysl mu to nepřišlo ani poté, co se před ceremoniálem s žokejem potkal na Pražském hradě a bavil se s ním na obecné téma, co dělal po Velké pardubické. Až když spatřil Josefa Váňu mezi „vyvolenými“, tajemství bylo venku.

„Je to dobře. Josef Váňa si toto ocenění zaslouží. Myslím si, že i potlesk v sále tomu odpovídal,“ komentoval včera primátor udělení Medaile Za zásluhy Josefu Váňovi, kterého podle jeho názoru bere národ již jako legendu. Poprvé začal Jaroslav Deml vnímat Josefa Váňu v dobách, kdy zaznamenal první vítězství ve Velké pardubické, poprvé se s ním osobně setkal coby náměstek primátora, pochopitelně při dostihovém dění. Na žokejovi si cení hned několika vlastností.

„Je to pokora, skromnost, pracovitost, cílevědomost. Alespoň takového ho znám já. Jde o člověka, který ví, co profese potřebuje. Chápe, že úspěch je nutné si oddřít a že do toho musí jít celým člověkem, ať to třeba stojí pád či zlomeninu. Domnívám se, že je to velmi slušný člověk,“ dodává politik k Josefu Váňovi, který s ním má cosi společného.

I Josef Váňa se pohybuje v komunální politice. Je totiž místostarostou obce.