Miluje vůni jehličí

„Miluji vůni jehličí. Když jsem byla dítě, měli jsme vždy strom, který jsme si vypěstovali na zahradě. Na živé stromky nedám dopustit. Teď máme dva roky po sobě jedli,“ svěřila se nám Štěpánka Fraňková. „Na Štědrý den rozsvítíme stromeček i svíčky a ty pak svítí po celý den,“ uvedla pardubická primátorka.
„Každý rok nám ve vaně plave kapr, který je pak hlavní součástí štědrovečerní večeře spolu s bramborovým salátem a rybí polévkou a osmaženou houskou. K tomu máme ještě připravený vepřový a kuřecí řízek, protože můj syn je vášnivý rybář, který nejí ryby,“ sdělila Fraňková.

„Mám ráda atmosféru Vánoc. Užívám si pečení cukroví, přípravu štědrovečerní večeře i pohádky. Některé klasické jsem viděla i čtyřicetkrát a ráda se na ně podívám znovu. Stále se na tu sváteční atmosféru těším,“ prohlásila první dáma Pardubic.

Ta v dětství trávila Vánoce velmi tradičně a dodržovala různé zvyky, jako bylo například rozkrajování jablíček či házení střevícem. Dnes už však tyto obyčeje nedrží. „Synovi je přece jen jedenadvacet let,“ vysvětlila primátorka.

Po večeři se v její rodině vždy čeká, až všichni dojedí a ozve se zvonek, který vyzve k rozbalení dárků. „Jako malá jsem nikdy nemohla odejít od jídla, takže jsem netrpělivě poposedávala a čekala na chvíli, kdy se budeme moct přesunout ke stromečku. Tatínek to čekání navíc vždy natahoval,“ vzpomínala s úsměvem primátorka. „Každý rok byl u nás stejný. Nyní se těším spíše na pohodu a klid,“ dodala Fraňková.

Výprava na hřbitov

K jejímu Štědrému dni patří také tradiční výprava na hřbitov, kde společně se svými nejbližšími zapálí svíčku za ty, co už mezi námi bohužel nejsou.
Večer pak následuje tradiční Štědrovečerní procházka městem, která podle ní atmosféru svátečního večera jen umocní. „Člověk má alespoň důvod se projít, potkat se s přáteli. Proto ani letos nebudu na této akci chybět,“ zdůraznila primátorka.

Letos na Boží hod vánoční odjíždí až do 30. prosince mimo Pardubice. Na poslední den roku se chystá jako každý rok do Východočeského divadla na silvestrovské představení. „To je podle mého názoru nejlepší způsob strávení Silvestra,“ uzavřela Štěpánka Fraňková.

(td, msu)