"Dvě fyzické osoby byly obžalovány pro skutek kvalifikovaný jako přečin těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti a jedna fyzická osoba byla obžalována pro skutek kvalifikovaný jako přečin neposkytnutí pomoci," uvedl Hrubý.

Kauza osmiletého Adámka v čase  

- operaci mandlí podstoupil osmiletý Adam Vyčítal v květnu roku 2017 v Pardubické nemocnici

- 4 dny po zákroku začal krvácet a upadl do bezvědomí, skončil v bdělém kómatu

- rodina podala na nemocnici žalobu a žádala odškodnění ve výši 22 milionů korun

- nemocnice rodině v březnu 2019 nabídla odškodnění ve výši 15,5 milionu korun a neomezené čerpání nákladů na péči

- nemocnice odmítla vydat osmihodinový předoperační záznam s tím, že to není technicky možné

- v červnu 2019 opustil funkci náměstka pro léčebnou péči Roman Michálek, který v daný den sloužil jako lékař ORL

- v červnu 2019 odvolací soud rozhodl o tom, že nemocnice musí záznam vydat

- den poté nemocnice nabídla rodině k okamžitému vyplacení šest milionů korun jako zálohu odškodného

- na začátku září 2019 policie zahájila trestní stíhání proti nemocnici a třem fyzickým osobám, a to jedné lékařce a dvěma zdravotním sestrám

Podle státního zástupce vyšetřování odhalilo pochybení v postupu zdravotníků. "Pochybení se týkají reakce, respektive postupu zdravotnického personálu po zjištění krvácivé pooperační komplikace z operační rány dětského pacienta," upřesnil Hrubý.

Pardubická nemocnice má být taktéž obžalována za přečin těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. "V případě obžalované právnické osoby se jedná zejména o systémová pochybení spočívající v nedostatečně definovaných standardech upravujících postup zdravotnického personálu po zjištění krvácivých komplikací z operační rány po ORL operacích u dětských pacientů," vysvětlil státní zástupce.

Operaci mandlí podstoupil Adam v květnu roku 2017 v nemocnici v Pardubicích. Čtyři dny po zákroku začal krvácet a personál nemocnice ho nechal několik minut čekat před zavřenými dveřmi.

Podle kriminalistů zvolili zaměstnanci nemocnice nevhodný postup, který ohrozil tehdy osmiletého Adámka Vyčítala na životě. „Krvácejícího pacienta nechaly jak dětská lékařka, tak odborné zdravotní sestry odejít s matkou do přízemí budovy, kde měl být pacient údajně následně ošetřen,“ popsala šéfka kanceláře ředitele královéhradecké policie Ivana Ježková s tím, že také nesprávně diagnostikovaly pooperační komplikace u dětského pacienta.

Před zavřenou ambulancí však nechal personál matku s chlapcem čekat samotné několik minut, čímž došlo k prodlení a zhoršení zdravotního stavu Adámka, což vedlo k těžkému poškození mozku.

„Policie potvrdila něco, o čem jsem od začátku vůbec nepochyboval. Byl jsem přesvědčený o tom, že nám tam Adámka zničili naprostým chaosem a nepřipraveností na takovou situaci. To, co tam tu noc předvedli, byla naprostá zrůdnost,“ řekl tehdy otec Adámka Jan Vyčítal.

Nemocnice Pardubického kraje rodině vyplatila šest milionů korun jako zálohu a chtěla se domluvit na mimosoudním vyrovnání. Zatímco ale rodina po nemocnici žádala odškodnění 22 milionů korun, nemocnice jí nabídla 15,5 milionu. "Nemocnice čeká na doručení písemného vyrozumění a plné znění obžaloby. I nadále máme zájem na dohodě o mimosoudním vyrovnání a v tomto smyslu také s rodinou jednáme," řekla tisková mluvčí nemocnice Kateřina Semrádová.

O případu jsme již psali:

Případ zamával i personálním obsazením Pardubické nemocnice, když skončila obviněná lékařka i dvě zdravotní sestry. Své funkce se vzdal také náměstek pro léčebnou péči. „Pan doktor Michálek požádal až do prošetření případu o uvolnění z pozice náměstka léčebné péče pardubické nemocnice,“ oznámila 16. června 2019 tisková mluvčí nemocnice Kateřina Semrádová s tím, že v nemocnici ale dále působí jako lékař.

V říjnu 2019 pak představenstvo Nemocnic Pardubického kraje odvolalo ředitelku Pardubické a Chrudimské nemocnice Štěpánku Fraňkovou v reakci na nežádoucí události spojené s Pardubickou nemocnicí.

Pardubická nemocnice v té době totiž řešila další případ nedodržení postupů, když novorozená holčička nedostala včas léky, což vedlo k trvalému poškození mozku. Pardubická nemocnice připustila, že lékaři možná nedodrželi doporučené postupy.