Za uplynulé prázdniny výrazně přibylo nezletilých, které strážníci v Pardubicích nachytali při pití alkoholických nápojů. Jen za červenec a srpen řešili 36 případů lidí mladších 18 let, kteří byli pod vlivem. „Za stejné období v loňském roce to přitom bylo 14,“ konstatoval mluvčí pardubických strážníků Jiří Sejkora.

Po alkoholu sahají i nezletilí v útlém věku, 1,07 promile nadýchala dívka s ročníkem narození 2004. „U přistižených se nejednalo o žádné závratné hodnoty, ale našly se i výjimky. Dva mladí muži ve věku 17 a 16 let s výsledkem 2,43 a 3,28 promile v polovině léta nebo 17letá dívka s 1,29 promile,“ vyjmenoval Sejkora.

Svého prohřešku jsou si dospívající většinou vědomi, někteří se tak před hlídkou pokoušejí utéct, jiní zkoušejí strážníky přelstít tak, že sdělí falešné jméno a bydliště.

Legrace končí

„Agresivně se mladiství většinou neprojevují, zpravidla rychle pochopí, že legrace končí. Při posledním prázdninovém víkendu na Dubině se část účastníků nočního sedánku zvedla a pokusila se zmizet do tmy,“ uvedl příklad mluvčí strážníků.

Nejčastějším místem v Pardubicích, kam se mladí lidé s alkoholem ubírají, jsou Tyršovy sady. S sebou si přinesou třeba víno, kolu s rumem, slivovici nebo sekt. „Způsobů, jak se dostávají k alkoholu, je mnoho – doma, nákupem, podá jim ho kamarád. Někteří mají neuvěřitelné a záhadné ‚štěstí‘, že třeba najdou na ulici plnou lahev vodky,“ připomněl jednu z výmluv Sejkora.

V bezvědomí

Dochází však i k závažným případům, kdy je potřeba podnapilé děti předat do péče zdravotníků. „Záchrannou službu je nutné volat, když je dotyčný v bezvědomí a nereaguje na oslovení či popleskání po tváři,“ upozornil mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý.

Výjezdy k takovým případům jsou podle něho nárazové. Objevují se například po konci školního roku, většinou jich ale v celém kraji nebývá více než čtyři měsíčně.