Bruslaři by to neměli podcenit, v ledové vodě jde o minuty. Zamrzlé vodní plochy proto letos opět využívali hasiči i strážníci k nácviku záchrany tonoucího. Na zamrzlém rameni Labe v Pardubicích trénovali strážníci pardubické městské policie. „Jsem úplně dřevěnej,“ poznamenal jeden z nich po výcviku. Do ledové vody se ponořil jen na pár desítek sekund, jenže teplotní šok každé tělo zvládá jinak a tento muž, ač v kondici, by se bez pomoci sám na břeh nedostal. „Pro případné zachránce je ale dobré otestovat vlastní odolnost dříve než v opravdové praxi,“ konstatovala mluvčí strážníků Lenka Uskobová.

Strážníci si tak v praxi vyzkoušeli, jaké nástrahy je mohou čekat, a jaký mají zvolit postup, aby výsledkem byla bezpečná záchrana osoby, která není schopna se bez pomoci z ledové vody dostat. Téměř všichni využili možnosti a výcvik pojali jako modelovou situaci s veškerými důsledky, které mohou nastat.

Pro strážníky to znamenalo, že v běžném oblečení, které mají v době služby na sobě, zachraňovali figuranta přímo v ledové vodě, jejíž teplota se pohybovala okolo nuly. „Všichni tito strážníci mají náš obdiv. Není nic jednoduchého překonat svoje obavy a strach z nebezpečné situace, kterou bezesporu takováto záchrana je. Je totiž rozdíl, když máte teoretické znalosti s přímou zkušeností, nebo bez ní,“ pochválili své kolegy Lukáš Kulhánek a Petr Valda – muži, kteří uvedené školili a zároveň dohlíželi na bezpečnost účastníků.

Toto školení Skupina pro řešení krizových situací načasovala právě na období, kdy dochází k tání ledu na vodních plochách a tocích. Je tak zvýšené riziko, že strážníci budou zasahovat u již zmíněné krizové situace.

"Setkáváme se totiž s lidmi, kteří nevěnují varování ostatních složek pozornost a na vodní plochu vstupují bez ohledu na svoji bezpečnost a přeceňují situaci. Strážníci proto radí: bruslení na přírodních plochách přesuňte do zimních stadionů. Varianta je to sice trochu dražší, ovšem za současných podmínek je pohyb po chlazené ledové ploše zcela jistě bezpečnější," uzavřela Lenka Uskobová.