VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příští týden zkoušky nanečisto

Pardubice – Ve čtvrtek se na základních a středních školách rozdává pololetní vysvědčení.

28.1.2016
SDÍLEJ:

Vysvědčení na ZŠ Benešovo náměstí v Pardubicích v V. BFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

V pátek mají děti prázdniny. Ty horší známky se dají do konce školního roku ještě opravit. Komu na pololetním vysvědčení nejvíc záleží, to jsou žáci devátých tříd. Může jim pomoci v přijetí na střední školu, ale pro zájemce o maturitní obor nemusí být dosavadní známky až tak zásadní. V první fázi bude záležet hlavně na výsledku jednoho testu.

Profiorientaci posoudí poradna

Letos se uskuteční tazvané pilotní ověřování přijímacího řízení. V jeho rámci čeká na uchazeče o maturitní obor test z matematiky a českého jazyka. Pardubický kraj si stanovil hraniční počet bodů, kterého musí žák dosáhnout, aby se vůbec mohl o studium zakončené maturitou ucházet.

Další výběr už je na středních školách. Dostanou k dispozici výsledky testů, další kritéria si stanoví jejich ředitelé. „Některé školy přihlíží k průměru všech známek, některé posuzují jen průměr známek z naukových předmětů, jiné započítávají do hodnocení třeba i účast na soutěžích," vysvětlila výchovná poradkyně a zároveň zástupkyně ředitele Základní školy Bratranců Veverkových v Pardubicích Ivana Herynková. Škola své žáky na výběr budoucího povolání připravuje už od druhé poloviny osmého ročníku.

Děti, které ani přesto nemají o svém budoucím vzdělání jasno, mohou využít služeb Pedagogicko-psychologické poradny (PPP) v Pardubicích. Tam provádí specializované vyšetření profiorientace, které je určeno žákům devátých tříd. Pro letos vycházejícící žáky už je na jeho provedení však pozdě. „Doporučuji rodičům žáků nynějších osmých tříd, aby na tuto možnost pamatovali a nejpozději na podzim své děti přihlásili. Služba je zdarma, přihlášku naleznou na našich internetových stránkách," uvedl ředitel pardubické PPP Jiří Knoll. Jde o vyšetření rozumových schopností a struktury intelektu dítěte. Při testování školák vyplní také zájmový dotazník a sepíše povídku, ve které se vyjádří ke své budoucnosti. „Testy děláme i u osmáků, ale já sám bych doporučil test až v deváté třídě. Během roku může u dítěte nastat velký posun, jeho zájmy se mění ," dodal Jiří Knoll.

Přihlášky na střední školy se podávají do 15. března. U nematuritních oborů rozhoduje o přijetí prospěch ze základní školy. Jiná pravidla mohou mít také soukromé střední školy.

Letošní novinka: Telekomunikace

Na Pardubicku funguje 22 středních škol, státních i soukromých. Novinkou je v letošním roce obor Telekomunikace na Střední průmyslové škole elektrotechnické a Vyšší odborné škole v Pardubicích.

„V tomto oboru chceme spojit tradiční elektro obor s programováním a moderními IT technologiemi. Takto profilovaný absolvent zvládne jak hardwarový návrh zařízení, tak i vývoj a aplikaci softwaru. Poptávka po takových lidech na trhu stoupá," uvedl ředitel pardubické elektrotechnické průmyslovky Ladislav Štěpánek. Škola klade důraz na propojení teoretických znalostí s praktickými dovednostmi.

Nepozornost může všechno zkazit

Záludnost testů z českého jazyka a matematiky spočívá v tom, že některé děti se nedokáží ve chvíli, která může rozhodovat o jejich budoucím životě, koncentrovat. Řada chyb pak vzniká z nepozornosti.

Dětem mohou pomoci přijímačky nanečisto. Vyzkoušet si je mohou 2. února například na Gymnáziu Mozartova a Gymnáziu Dašická v Pardubicích. Ve středu 3. února se uskuteční i ve Střední průmyslové škole elektrotechnické v Pardubicích. Testování stojí třicet korun. Svým rozsahem i náročností bude srovnatelné se skutečnými přijímacími zkouškami.

Autor: Pavlína Roztočilová

28.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Černý led v kopci může způsobit, že auta kloužou zcela neovladatelně.
AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Potopa na úřadu UMO2 v Pardubicích.
5

Voda v Pardubicích vytopila radnici "na dvojce"

Rosice: Nováčkovský elán střídali penaltoví čarostřelci

/FOTBALOVÁ HODNOCENÍ/ Okysličení. Nováček, který vede soutěž bez jediné prohry v základní hrací době. TJ Sokol Rosice se vrátil po dvou letech vrátil do krajských soutěží. A na podzim si v I. B třídě počínal jako v loňské sezoně v okresním přeboru. Trenér JIŘÍ TESAŘ měl trochu ulehčenou práci, protože jeho svěřenci se na restart velmi těšili. To se odrazilo v nástupu. Pak už „jen“ stačilo udržovat oheň…

Autobusové nádraží bude muset změnit své místo

Pardubice – Krajské město pravděpodobně přijde o autobusové nádraží dříve, než se čekalo. Nový majitel pozemků má připraven rozvojový plán, který s autobusovým nádražím nepočítá.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Adventní měsíc pod děravými koši je ve znamení aprílového počasí

Pardubice – Je za námi druhý adventní víkend, ale na basketbalové palubovky jakoby se vrátil apríl. Výsledky totiž vypadají jako střídání slunce a deště.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT