Oprava mostu v Kuněticích má za sebou první fázi. Čeká se na lávku pro pěší, úprava vozovky ale řadu lidí překvapila. Nová prkna na mostě nejsou položena rovně, ale šikmo napříč. Nezvyklý pohled ale k mostu patří. Takto totiž byl po druhé světové válce projektován a postaven.

„Mělo by to mít i lepší vlastnoti co se týče sjízdnosti v zimě a za mokra. Takhle položená prkna mají bránit uklouznutí. Další výhodou je, že položením prken šikmo nebudou prkna zatěžována stejně a rozbije se tak charakteristický hluk, který způsobuje průjezd vozidla. Novinkou je i dřevěný fixační obrubník, který má jednak pomoci lépe držet prkna a také bránit případným nárazům do konstrukce mostu, vysvětluje Jiří Synek, technický náměstek Správy a údržby silnic Pardubického kraje.

Oprava mostu nakonec bude pokračovat i příští rok. Nyní je hotova nová mostovka, a vyměněná svrchní prkna a čeká se na dokončení lávky pro pěší, která bude celá nová. „Další rok bude se věnovat údžbě ocelových prvků. Na dopravní funkci mostu měla ale vliv hlavně ta letošní fáze. Prkna už byla hodně špatná,“ dodává Synek. V té nejoptimističtější variantě vydrží dřevo na mostě až pět let. „Největší škodu mu napáchá zima a sůl používaná k ošetření komunikací. Záleží pak i na počtu srážek a klimatických podmínkách,“ uzavírá Jiří Synek.

Rekonstrukci mostu si pochvaluje i obec Kunětice. I když z mnohem jinačího důvodu. „Protože u nás je od uzavření mostu klid. V noci se vyspíme, přecházení silnice je bezpečné. Zatím jsem ani nezaregistrovala žádnou negativní reakci a skončit by měli podle plánu,“ dodává starostka Kunětic Jana Šilarová.

Blanka Zaklová
Na chvaletickou radnici přišla před 24lety