Pouze sedm zastupitelů se na úterním zasedání vyjádřilo pro koupi Automatických mlýnů. Městu tento areál nabídla společnost GoodMils za pětadvacet milionů korun.

Jedním ze zastánců koupě Automatických mlýnů byl náměstek primátorky. „Stojíme na historickém milníku, kde se sešly dvě nečekané věci – Automatické mlýny jsou na prodej a zároveň je možnost získat evropské dotace. Náš problém je v tom, že nemáme pozitivní zkušenost, neumíme nakládat s areály, které máme. To ale můžeme změnit," uvedl František Brendl (Pardubáci).

Poslední možnost?

Na jeho stranu se přidal i Aleš Klose (Pardubáci). „Město má jednu z posledních možností něco získat a pozitivního udělat, než se v GoodMils naštvou a prodají to developerovi," nechal se slyšet pardubický zastupitel.

Pro koupi hlasoval také Miroslav Petráň (SPP). „Je to poprvé za 25 let, kdy občanská iniciativa vyvinula takovou aktivitu. Bez developera to ale prostě nepůjde. Pokud koupíme mlýny jako celek, musíme tam vpustit někoho s komerčním předpokladem, jinak se ten areál neuživí. Budu hlasovat pro koupi, i když z toho mám husí kůži," poznamenal zastupitel.

Podle návrhu se areál mlýnů měl stát centrem, které by mělo vzdělávací, kulturní, společenské, komunitní i komerční funkce. Počítalo se s prostory pro umělecké obory základních uměleckých škol, multifunkční konferenční sál, výstavní prostory, ale i start-up prostory pro začínající podnikatele z kreativního průmyslu.

„Vše, co je navrhováno, je moc hezké, ale trochu opatrnosti by neškodilo. Nezabývali jsme se ale nejdůležitější otázkou – můžeme si to dovolit? V současné době nehrozí, že by někdo mlýny zboural, nebo že by spadly. Navrhuji vyjednávat dál, 25 milionů není málo," prohlásil Jan Němec (TOP 09).

Chybí studie

Podobné obavy měli i další zastupitelé. „Největším rizikem je, že nevíme, co v areálu udělat, aby prosperoval, není zpracována žádná studie. Je to krásná stavba a nerad bych, aby to dopadlo stejně jako s Teslou. Bojím se, abychom z Pardubic neudělali služku kultury jen proto, že se nám to líbí," řekl Evžen Erban (SPP).

Na úterním zasedání zastupitelstva ovšem neměl úspěch ani pozměňující návrh Jiřího Lejhance, který teoreticky snížil kupní cenu Automatických mlýnů na 10 milionů. Pro tento návrh hlasovalo celkem devět zastupitelů.

„Automatické mlýny jsou evropské kulturní dědictví, takže to není záležitost jen Pardubic. Pokud rozhodnutí necháme na příští zastupitelstvo, bude to jen správně. Nemohu tento návrh podpořit, ani kdyby to bylo za korunu," podotkl Jaroslav Mojžíš (ČSSD).

Lenka Štěpánková