Ve čtvrtek dopoledne se v obci mezi Pardubicemi a Hradcem Králové uskutečnila mimořádná tisková konference Strany zelených za účasti dvou lídryň kandidátek v sousedních východočeských krajích.

Venkov se vylidňuje

Nebývá zvykem pořádat tiskové konference v menších městech, ale Strana zelených se prý domnívá, že právě venkov je prostředí, které si zaslouží pozornost. „Venkov se pomalu vylidňuje, každý si více hraje na svém písečku a lidé k sobě mají dál, než tomu bývalo dříve. Je to vidět i v mezigeneračních vztazích, kdy mladí lidé odchází za prací i zábavou do měst a na venkově pak často zůstavájí staří lidé sami se svými problémy,“ řekla na tiskové konferenci lídryně hradecké kandidátky Zelených Jiřina Šiklová.

Svoji kolegyni doplnila i jednička kandidátky „pardubických Zelených“ Lucie Horváthová. „Zelení se podobně jako tematikou venkova a generačního konfliktu zabývají i otázkou začleňování a integrace minorit do společnosti. Ať už se jedná o Romy, gaye, handicapované občany a další sociálně jinak vyloučené. Přinášíme nový pohled na tuto problematiku a nebízíme cílená řešení také v této oblasti,“ konstatovala Lucie Horváthová.

Přestože se tisková konference uskutečnila v jedné z neproblémovějších obcí co se týká dopravy, Zelení na utěšení této dlouhodobé situace odpověď neznají.

Velký problém

„Jsme realisté. Pro Opatovice žádné nejlepší řešení neexistuje! Víme, že tady jsou se silniční dopravou velké problémy. A to i po otevření obchvatu. My budeme pochopitelně prosazovat to, aby co nejvíce nákladních aut cestovalo na vagonech po železnici. To by snad bylo pro Opatovice řešení,“ prohlásil předseda krajské organizace Zelených Jiří Malík.