Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pro policii jde o známé firmy.
 Z ulice je sbírají skoro denně

Pardubice - Agresivní jedinci jsou většinou lidé pod vlivem alkoholu nebo omamných látek

17.1.2014 6
SDÍLEJ:

Žena, která si Pardubickou záchytku plete s hotelem. Od 26. prosince na ní nocovala téměř denně. Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Ostraha jednoho pardubického obchodního domu musela nejprve otevřít dveře záchodů a z kabinky vytáhnout namol opilou ženu. Až pak ji z obchodního centra mohli strážníci vyvést. S 3,25 promile to nebylo zrovna snadné. Umístění – záchytka.

Druhý případ. Podivín se slovenskou občankou v ruce, který za nesrozumitelného halekání a nadávání kulhal přes křižovatku u Domu služeb.
Když se jej jeden kolemjdoucí zeptal, zda potřebuje pomoc a kde bydlí, chytil jej muž pod krkem.
„S agresivními lidmi se strážníci potkávají prakticky každý den. Ve většině případů jde právě o lidi pod vlivem alkoholu nebo omamných látek," uvádí tisková mluvčí pardubických strážníků Lenka Uskobová.

Agresivní výpad. A pak na psychiatrii

Ani tento muž nebyl výjimkou, i když v jeho případě za vše mohla psychická nemoc. Strážníci muže spolu s hlídkou státní policie krátce po jeho agresivním výpadu zajistili. Muž ještě stihl na ulici hajlovat a gesta doprovázel i nacistickým pozdravem.
Jenže následný rozhovor ukázal, že muž je mimo realitu a za své jednání jen těžko může být odpovědný. Z místa jej sanitka městské policie převezla na psychiatrické oddělení pardubické nemocnice.
Strážníci museli asistovat lékařům i při vyšetření, když se muž začal chovat natolik agresivně, že byl problém jej vůbec udržet…

Druhou skupinou problémových jedinců jsou lidé, o kterých se s nadsázkou dá říci, že na záchytné stanici přímo bydlí. Jeden příklad z poslední doby. Ženu, kterou strážníci tahali ze záchodu, už muži zákona důvěrně znají.

Tři promile? Pro ženu denní norma

„Přijela do Pardubic vlakem před třemi týdny odněkud ze Vsetína. Od té doby ji prakticky každý den odvážíme na záchytnou stanici. Tři promile v dechu je u ní v podstatě norma a dělá to vlastně s jediným cílem. Dostat se na záchytku, kde o ní bude postaráno a přenocuje v teple," říká na rovinu jeden z pardubických městských strážníků.

Tito lidé ale nezpůsobují problémy jen policistům. Cena jednoho pobytu na záchytné stanici vyjde v Pardubicích na 3200 korun. Jenže platí jen málokdo.

Jsou i statisícoví záchytkoví dlužníci

„Za rok 2013 dluží pacienti  za služby protialkoholní záchytné stanice 2 920 130 korun. Za letošní rok –  tedy od 1. do 15. ledna  je to už 122 370 korun," počítá Dušan Korel, mluvčí Pardubické krajské nemocnice. A někteří notoričtí zákazníci záchytné stanice mají už u zdravotního ústavu pomyslnou „sekeru" 200 tisíc korun. Další pacient dluží „pouhých" 54 tisíc korun.

KOMENTÁŘ: Pořád bych radši to dno, než se uchlastat k smrti
Nevděčná je práce s opilci. A tím nemyslím jen strážníky nebo policisty, kteří tyto osoby musí nejprve sebrat z ulice. Tahle nevábná povinnost padá v druhé vlně i na pracovníky zdravotních zařízení. Často se to neobejde bez špíny, zápachu i nebezpečí infekčního onemocnění nebo nějaké té rány. Pokud někdo bývá bezdůvodně agresivní, pak je to podle strážců pořádku zejména opilý či zfetovaný jedinec. V případě notorických nocležníků, kteří naopak záchytnou stanici využívají jako bezplatný hotel, však příliš agresivních jedinců nenajdete. Ti naopak udělají cokoliv, jen aby se tam dostali a podle pracovníků záchytné stanice na tom dokonce systematicky pracují hned po propuštění včetně toho, že na sebe vzájemně volají policii. Agresivita zde většinou odpadá, zápach a špína bohužel zůstává. Je pravda, že zde mi na spoustu situací, které jsem z pracovních důvodů na vlastní oči viděl (a to jsem podle vyprávění strážníků i zdravotníků nezažil zdaleka všechno), přestává stačit zdravý rozum. Jsme vyspělou zemí, kde na hranici sebeobětování pracuje spousta lidí v organizacích nabízejících zázemí a pomoc lidem, kteří se ocitnou v těžké životní situaci. Nocleh v takovém zařízení je zpoplatňován většinou jen symbolicky a nabízí přívětivější prostředí než pokoj záchytné stanice. I v nejvyšší nouzi a bídě mi to stále přijde lepší, než se prostě k smrti uchlastat.

Autor:

17.1.2014 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci 14. pluku logistické podpory vyrazili za školáky do Dolní Rovně a Rosic u Chrudimi.
11

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Tendr na stavbu dálnice D35 k Vysokému Mýtu finišuje

Pardubicko - Z hlediska předvolební kampaně s křížkem po funuse, totiž v pátek v první den voleb otevře pardubické Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obálky s nabídkami stavebních firem na stavbu prvních dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem k Vysokému Mýtu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení