Vhodná pracovní místa od začátku března zveřejňoval úřad práce na svých stránkách jen v češtině. „Po dohodě s Krajskou hospodářskou komorou a Pardubickým krajem byl zřízen nový web, který má stejnou databázi, ale je veden v ukrajinštině. Databáze bude aktualizována jednou týdně,“ uvedl ředitel krajské pobočky Úřadu práce v Pardubicích Petr Klimpl.

Web najdete na adrese https://robota.pardubickykraj.cz

Ukrajincům by to mělo hledání práce výrazně ulehčit.

„Z měsíčního fungování Krajského asistenčního centra na pomoc Ukrajině víme, že příchozí Ukrajinci mají velký zájem o zapojení se do pracovního procesu v České republice. Naším hlavním cílem je v maximální možné míře zjednodušit zájemcům vstup na český pracovní trh a tím i urychlit jejich začlenění do společnosti,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Zaměstnavatelé sice poptávají hlavně dělnické profese, ale celá řada nabízených pracovních pozic je vhodných i pro ženy. „Zároveň začne být s postupem času poptávka také po sezonních pracích. Tabulka tak bude jednou až dvakrát týdně aktualizována, abychom nabízeli opravdu jen ta místa, která jsou v daný okamžik volná,“ vysvětlil Netolický.

Ukrajinci v Pardubickém kraji najdou pomoc zde: центр допомоги

Práci pro ženy nabízí například firma Lamido v Sebranicích, kde vyrábí oblečení. „Nabízíme pracovní pozice pro švadleny. Zatím však moc nabídek nedostáváme. K dispozici máme jedno nebo dvě pracovní místa, jsme malý podnik,“ sdělil ředitel firmy Petr Pohorský.

Stejné pracovní pozice nabízí i ve výrobním družstvu Modela, které sídlí v Chrudimi. „Máme místo určitě pro čtyři lidi, ale potřebujeme takové, kteří umí šít, mají praxi. Šijeme složité věci, a tak není možné přijmout začátečníka,“ uvedla vedoucí družstva Pavla Polednová s tím, že v družstvu mají už zaměstnanou jednu Ukrajinku.

V evidenci úřadu práce je nyní zhruba 600 cizinců s dočasnou ochranou. Úřad také už část uprchlíků zaměstnal. „Přímo prostřednictvím úřadu práce jsme zaměstnali v kraji zhruba 50 Ukrajinců,“ vysvětlil Klimpl.

Uprchlíků, kteří potřebují pomoc úřadu práce a krajského centra, je stálé méně. Přesto se před úřadem stále tvoří fronty. Ale už méně často. „Fronty jsou velmi malé, čekací doba je minimální. Výjimkou jsou první tři pracovní dny v měsíci,“ podotkl Klimpl.

„Co se týká výplaty humanitární dávky, tak tam fronty přetrvávají a budou stále, dokud si příchozí Ukrajinci nezřídí u našich bank svůj účet. Pak výplata půjde bezhotovostně,“ dodal Klimpl.