Opuštěné byty v Husově ulici teď město nechá zrekonstruovat, aby je na podzim mohlo nabídnout Ukrajincům, kteří se rozhodnou natrvalo zůstat v Pardubicích.

„Umíme dát dohromady objekty a zorganizovat to, ale budeme potřebovat i spoustu podpory od občanů, kdy budeme dělat cílené sbírky,“ vyzdvihl důležitost podpory občanů primátor Pardubic Martin Charvát.

Psali jsme:

O byty v městských domech v Husově ulici nebyl u místních obyvatel velký zájem. Lokalita je u Pardubáků považována za téměř vyloučenou.

Koleje poskytnou padesát bytů, které mají kapacitu až dvě stě lůžek. Na každém patře je pět garsonek a každá z nich má svoji koupelnu a kuchyňku. Vybavení bytů jako provizorní postele, matrace nebo spacáky pak poskytla Správa státních hmotných rezerv.

Vedení města v minulosti naplánovalo kompletní přestavbu domů, po které mělo v objektu vzniknout startovací bydlení, byty pro handicapované nebo sociálně znevýhodněné. V podkroví se měly nacházet i luxusní byty. Nyní však vedení města od projektu upustilo. Z původního plánu zůstala pouze myšlenka revitalizace vnitrobloku a zahrady. Radní chtějí opravu bytů zaplatit z velké části z dotací.

V místě pro Ukrajince vzniknou i komunitní centra. „Uvědomujeme si, že integrace není jen o bydlení. Z toho důvodu připravujeme i komunitní centrum pro děti a jejich matky. Chceme, aby tam byla nabídka smysluplného trávení volného času, včetně lektorů, kteří se budou dětem věnovat,“ popsal náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Další byty nabídla Univerzita Pardubice v budově nevyužívaných vysokoškolských kolejí v pavilonu F. Část třináctipatrové budovy škole doposud sloužila jako administrativní prostor. Koleje poskytnou padesát bytů, které mají kapacitu až dvě stě lůžek. Na každém patře je pět garsonek a každá z nich má svoji koupelnu a kuchyňku. Vybavení bytů jako provizorní postele, matrace nebo spacáky pak poskytla Správa státních hmotných rezerv.

V prostorách teď probíhají poslední úpravy, hlavně úklid, nafukování provizorních lehátek a stěhování nábytku, se kterým pomáhají i pardubičtí strážníci.

„Prostor se nám jeví jako ideální místo, jako trvalejší ubytování pro lidi, kteří to potřebují,“ řekl při prohlídce kolejí rektor univerzity Libor Čapek s tím, že univerzita chtěla pomoci. Vedení města by podle Charváta tolik lůžek rychleji nesehnalo.

„Dokončuje se úklid, předpokládáme, že 1. dubna bychom mohli přivítat první obyvatele bytů,“ sdělil kvestor univerzity Petr Gabriel.

Pardubice jsou připraveny i na nejhorší variantu, která počítá s krizovými přístřešky. Jako záložní plán je rezervována například malá hokejová hala. „Také obce nabízejí nebytové prostory jako krizové přístřešky. Ale to je opravdu záložní plán, na který snad nedojde,“ dodal Charvát.