Po celý podzim jsou připraveny zajímavé akce, zejména pro rodiny s dětmi. Mezi tradiční patří mikulášský vlak do Třebechovic, který letos vyjede po sedmnácté. Na trať se v sobotu 20. listopadu opět vydá souprava starých motoráčků, které mají za sebou více než šedesát let života.

Z Pardubic hlavního nádraží odjede v 8.35 hodin (se zastávkou v Rosicích v 8.40) rovnou do Třebechovic. Zde během pobytu bude nejen možnost navštívit zdejší Kateřinský jarmark, ale především bude na malé i velké připraven čert a Mikuláš. Pro hodné děti je připraven balíček pamlsků, ale pro ty, co zlobily, bude k dispozici i uhlí. Návrat zpět do Pardubic je asi v patnáct hodin. Počet míst je omezen, proto je třeba mít dopředu rezervaci. Jízdenky se prodávají ve vlaku.

Pro ty, kteří vlak nestihnou, nebo je nezaujme, je tu připravena jízda mikulášského trolejbusu v Pardubicích. Historický trolejbus pojede v neděli 5. prosince mezi patnáctou až dvacátou hodinou na trase Dubina – třída Míru – nádraží – Polabiny konečná. Nástup bude umožněn pouze předními dveřmi, kde za mírný poplatek bude na všechny čekat Mikuláš a na zlobivé i čert.

Komu se jízdy nehodí, mohou navštívit i jiné akce. Například v sobotu 11. prosince „modelářskou burzu“, kde si lze železniční modely a další předměty nejen koupit, ale i jen prohlédnout. Koná se na tradičním místě – v depu kolejových vozidel, vchod z ulice Na Staré poště.

Další akce, informace, ale i třeba historii některých okolních tratí, bohatou fotogalerii včetně obrázků starých Pardubic můžete najít rovněž na internetové adrese www.pshzd.cz.

Oldřich Čížek, jednatel, Pardubický spolek historie železniční dopravy