Park v centru krajského města je pro veřejnost uzavřen od začátku září a zatím toho v něm příliš k vidění není. Na začátku se totiž konaly hlavně demoliční práce, nyní se již začalo například se stavbou nové kanalizace.

„Od předání parku zhotoviteli se dělaly hlavně zemní práce, které nejsou tolik vidět. Nyní se začne pracovat na základech kavárny a po odčerpání vody se začne stavět i promenáda," informoval Deník vedoucí odboru majetku a investic pardubického magistrátu Jaroslav Hruška.

A jak se podařilo vyřešit problém se spodní vodou? V Tyršových sadech vzniklo asi 50 vrtů, které mají vodu odčerpat. „Jedná se o zhruba sedmimetrové studny, kde se bude spodní voda shromažďovat. Původně mělo být na rekonstrukci více času, a tak se počítalo s jiným řešením," podotkl Jaroslav Hruška.

Oprava se prodraží

Kvůli studnám se revitalizace Tyršových sadů prodraží, a to zhruba o milion korun, který půjde z městské pokladny.
Celkové náklady jsou 107 milionů, z toho 89 milionů jde přímo na opravy podzámeckého parku.

Staveniště je v současné době celé oplocené, stavaři prý ale nemají problém s tím, že by si přes park někdo zkracoval cestu. Rekonstrukce by měla být hotova 30. června příštího roku. Toto datum je pro investora, kterým je město Pardubice, závazný. Jeho nedodržení by mohlo znamenat problém při čerpání evropských dotací, které pokryjí až 85 procent ceny.

Revitalizace Tyršových sadů má hned několik kontroverzních bodů. Patrně největší bouře nevole způsobil mezi ekologickými aktivisty počet kácených stromů. „S povoleními jsme si užili své. Nakonec nám ale úřad v Přelouči i krajský úřad potvrdily, že to, o co žádáme, je správné," nechal se slyšet končící náměstek pardubické primátorky František Brendl.

Inspekce neměla žádné připomínky

Kácení dřevin už ale mají stavaři za sebou. „Měli jsme na staveništi i kontrolu z České inspekce životního prostředí. Vše bylo v pořádku, neměli žádné připomínky," uvedl Jaroslav Hruška z pardubického magistrátu.

Pardubice žádaly o povolení ke kácení čtyřiadevadesáti stromů v Tyršových sadech. Městský úřad Přelouč povolil z bezpečnostních důvodů okamžité kácení deseti stromů, dalších 69 v době vegetačního klidu. Politici slíbili, že za pokácené stromy vyroste v parku 204 nových dřevin.

„Plánovaná výsadba 204 vzrostlých stromů je pouze šidítkem pro veřejnost. Představte si, že budete sázet strom pod vodu a očekávat, že vesele poroste," řekl v narážce na vysokou hladinu spodní vody Jiří Svoboda ze sdružení Chráníme stromy, které revitalizaci parku dlouhodobě kritizuje jako předraženou a necitlivou ke svému okolí.

Hodně poprasku vzbudily také lavičky, které mají být součástí mobiliáře Tyršových sadů. Ty nejdražší prý vyjdou na zhruba 40 tisíc korun.

„Úprava projektu lavičky mírně zlevnila. Rozhodně nejsou předražené, což jasně ukázala i soutěž na dodavatele. Mobiliář je různorodý a jeho součástí jsou i osmimetrová odpočinková mola, kterým bych já osobně ani neříkal lavičky. Jsou to originální kusy z tropického dřeva, které by měly být téměř bezúdržbové," sdělil František Brendl.