Armáda? Dejte pokoj. Tak se vyjádřily téměř dvě třetiny čtenářů Deníků v jeho webové anketě. Není proto divu, že ani o službu v aktivních zálohách nemají muži valný zájem.

Obě východočeská vojenská velitelství redakci potvrdila, že se potýkají s nedostatkem „záložáků“.
„Když v naší dvoutisícové firmě řeknu, že jedu na cvičení, mí kolegové se na mě dívají jako na exota,“ uvedl velitel roty aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství v Hradci Králové kapitán Bohumil Gažda. To má nyní v evidenci 46 mužů, ačkoliv by jich mělo být 150.

Pouze 16 procent čtenářů Deníku v anketě na jeho webu uvedlo, že má o službu v aktivních zálohách zájem a zjišťuje si podrobnější informace. Proti tomuto číslu však stojí 64 procent těch, kteří se vyjádřili, že „záložáky“ být nechtějí, protože k armádě nemají kladný vztah. Kde je tedy chyba?
„Armáda zálohy vůbec nepropaguje. Mnozí uchazeči třeba odpadnou i kvůli práci. Prostě si nemůžou dovolit jezdit na cvičení. Proto si někteří vybírají vlastní dovolenou,“ řekl Gažda.

Problematické uvolňování z práce je právě nejčastěji uváděným důvodem, proč se muži do aktivních záloh nehlásí. Vedení pardubického velitelství je ale nepotvrdilo.

„Zaměstnavatelé vycházejí našim záložákům vstříc, letos nemáme žádné ohlasy, že by s nimi byly obtíže, minulý rok se to stalo pouze jednou,“ sdělil podplukovník Stanislav Mach z Krajského vojenského velitelství v Pardubicích. I zde by měli mít podle tabulek 150 členů aktivních záloh. O službu vlasti má však v regionu zájem jen 67 mužů. Mach navíc uvedl, že tento počet je už čtyři roky neměnný.

Na otázku, zda by neměla být armáda aktivnější v propagaci záloh, argumentoval Mach vysokou cenou reklamy a inzerce. „Pro většinu záložáku je služba spíše koníček. Ti, co mají kladný vztah k vojenství, se o aktivní zálohy zajímají. Armáda se spíš zaměřuje na nábor profesionálních vojáků,“ řekl podplukovník.

Aktivní zálohy jsou poměrně důležitou složkou ozbrojených sil, jejich úloha po zrušení základní služby navíc ještě stoupla.