„Pardubický festival Multikulturní týden považuji za náramnou akci. Pocházím z Argentiny a jsem velmi překvapen, že tu zní latinskoamerická hudba. Byla zde také zajímavá mexická vystoupení, takže se tu cítím jako doma," konstatoval Juan Braun (na snímku), humanitární pracovník, novinář, dobrodruh, který objel 188 zemí světa a v padesáti státech působil pod křídly Organizace spojených národů (OSN).

Dvakrát ročně

„Doporučoval bych, aby se tento festival konal dvakrát ročně. Je skvělé, že se věnuje projektu Praga-Haiti, jehož cílem je podpořit výstavbu studní v Haiti. Každý tak má možnost pomoci," uvedl Juan Braun, který v Haiti nějakou dobu žil a podle jeho slov bylo Haiti vždy chudou zemí.

„Oblast obsadili francouzští kolonisté, kteří si z obyvatel udělali otroky a všechno jim sebrali. V dnešní době z nich tyto otroky dělá chudoba. Pro tak malý stát s miliony lidí je velmi těžké se z chudoby dostat. Bez pomoci jiných států by se jejich situace stala neúnosnou. Ostatní země na Haiti dodávají jídlo a zároveň obyvatelům pomáhají finančně," popsal místní situaci cestovatel.

Kruté zážitky

„Byl jsem tam se svou bývalou ženou. Šli jsme na večeři a najednou přiběhl malý chlapec, sebral mi steak z talíře a utekl. Nenadával jsem, věděl jsem totiž, že dnes si naplní žaludek někdo, kdo to víc potřebuje," řekl Juan Braun, který však dodal, že jiné oblasti jsou na tom ještě hůře.

„Pokud to porovnám s ostatními zeměmi, které jsem navštívil, některé jsou na tom ale ještě hůře. Například v Mozambiku se i střílelo. Mnoho mých kamarádů bylo zraněno a někteří i zemřeli. Měl jsem štěstí, že se mi vůbec nic nestalo,"dodal dobrodruh.
Lidé z těchto zemí se navíc podle něj dožívají nízkého průměrného věku kolem čtyřiceti let. Sami prý svou situaci zvládnout nemohou. „Pokud chce člověk místním obyvatelům pomoci, nejprve musí věřit sám v sebe. Není ani nutné zde žít celý život. Stačí třeba dva tři roky a výsledky vaší práce budou znát," uzavřel Juan Braun.  (iko)