Máte za sebou covid-19? Pak je ve vaší v krvi zřejmě i dost protilátek, které mohou lékaři využít. Nemocnice v kraji potřebují pro léčbu pacientů s covid-19 krev od lidí, kteří tuto nemoc prodělali.

V Litomyšli začali včera jako první v kraji odebírat krev od dárců, kteří mají koronavirus za sebou. „Hematologicko – transfuzní oddělení Litomyšlské nemocnice odebírá krev od dárců, kteří prodělali onemocnění covid-19 a jsou bez příznaků. Dárce musí splnit několik podmínek. Darovat krev mohou pouze muži,“ uvedla Zdenka Fenclová, primářka oddělení hematologicko-transfuzního oddělení Litomyšlské nemocnice.

Už se také hlásí první zájemci, kteří chtějí krev darovat. „Zájem dárců, kteří prodělali covid-19, se už projevil. Transfuzní stanici už několik z nich kontaktovalo,“ sdělila mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

PRVNÍ LITOMYŠL

V Pardubickém kraji mohou vyléčení covid pacienti darovat krev prozatím jen v Litomyšli. Odběry se postupně rozbíhají. „Na naší transfuzní stanici přivítáme na odběr rekonvalescentní plazmy muže ve věku 18 až 65 let, kteří prodělali onemocnění covid-19 a jsou minimálně 14 dní bez příznaků,“ dodala Fenclová.

Roušková vlna II. v Pardubicích
Koronavirus na Svitavsku: Projděte si důležité informace, omezení a rady

Přímo v Litomyšli bylo na přelomu srpna a září velké ohnisko covid-19 mezi hokejisty. I oni o dárcovství uvažují. „Uvažovali jsme o dárcovství krve, ale zatím jsme ještě nic nepodnikli. Domluvíme se s ostatními hokejisty,“ podotkl trenér litomyšlských hokejistů Petr Pešina, který sám covid-19 prodělal. Veřejnou výzvuk odběrům připravuje i vedení města. „Aktivitu chceme podpořit veřejnou prosbou a já osobně se k tomu hodlám připojit. Samozřejmě pokud budu splňovat veškeré předpoklady, kterých není málo. Pokud tímto mohu někomu pomoci, tak to rád udělám a už jsem se zástupci nemocnice v tomto ohledu byl ve spojení,“ řekl starosta Litomyšle Daniel Brýdl.

PROČ JENOM ŽENY?

Lidé ovšem nechápou, proč v Litomyšli mohou darovat krev po covid-19 pouze ženy, když jiné nemocnice to tak nemají. „Pojedu darovat krev do Olomouce, tam o mne stojí. Dobrých skutků není nikdy dost,“ řekla Soňa Neugebauerová.

Omezení odběrů krve v Litomyšli jen pro muže ale má své důvody. „Ženy po těhotenství, bez ohledu na to, zda porodily, si mohou v těle vytvořit určitý typ protilátek, které mohou po podání plazmy způsobit vnímavějšímu pacientovi vážné nebo až smrtelné komplikace. Plazmu od žen, dárkyň, využíváme pro další zpracování, při kterém se vyrábějí krevní deriváty. Klinickou plazmu, která se podává v určitých indikacích přímo pacientům, používáme jen od mužů,“ vysvětlila primářka Fenclová, proč v Litomyšli přijímají nyní jen muže.

Krev od lidí, kteří prodělali covid-19, je důležitá pro léčbu dalších pacientů. „V průběhu infekce covid-19 se v těle nemocného vytvářejí specifické protilátky proti viru, který je původcem nemoci. Tyto protilátky v krvi vyléčené osoby přetrvávají delší dobu po uzdravení. Podání plazmy odebrané osobě, která onemocnění prodělala, je jednou z možností, jak nemocné s covid-19 léčit,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

Prodělali jste covid-19 a chcete darovat plazmu?

Na odběr v Litomyšli je nutné se objednat: 461 655 437.

Kdo může darovat?

- osoba po prodělání onemocnění covid-19 kvůli vytvoření protilátek v jeho krvi (nejlépe muž či žena, která dosud nerodila)

- plazmu či krev je možné darovat nejdříve za 14 dní po uzdravení

- dárce musí být v dobrém zdravotním stavu a splňovat podmínky dárcovství

Odběry rekonvalescentní plazmy provádějí vybraná zařízení transfuzní služby. Jako dárci jsou přednostně vhodní muži, kteří v minulosti nedostali transfuzi, a ženy, které nebyly těhotné a také v minulosti nedostaly transfuzi. U žen, které byly v minulosti těhotné, a u osob s transfuzí v minulosti je případně třeba doplňkové laboratorní vyšetření. Průběh onemocnění covid-19 by u potenciálních dárců měl být optimálně s příznaky „běžné respirační infekce“ (tj. zvýšená teplota, kašel apod.). (Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR)