Ministerstvo zdravotnictví České republiky varuje: Lihoviny způsobují slepotu. S trochou nadsázky možná nová etiketa pro lahve obsahující alkohol. Parafráze na varovné nápisy na krabičkách cigaret však už je na místě. Počet mrtvých otrávených metylalkoholem stoupá každý den a Česká republika si ve snaze toto číslo zastavit nařídila abstinenci.

Ministerstvo zdravotnictví v pátek s okamžitou platností zcela zakázalo prodej a nalévání tvrdého alkoholu nad 20 procent na celém území republiky. S okamžitou platností to v pátek v devatenáct hodin oznámil ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Jenže faktická prohibice začala ve velkém až v sobotu ráno. Zejména velké obchody a markety vzhledem k množství nabízeného zboží nestihly reagovat včas.

„Celou noc jsme vyklízeli regály s alkoholem, kterého se zákaz týká. Ráno muselo být vše z prodejní plochy pryč," dozvěděli jsme se v sobotu brzy ráno v pardubickém Kauflandu na S.K.Neumanna.

Prázdné regály, kde ještě včera stály lihoviny se samozřejmě staly terčem zvědavých pohledů většiny nakupujících. „Žádný alkohol jsme kupovat nechtěli, ale prohlížíme si to tady," uvedl starší manželský pár. „To je teď kvůli těm všem mrtvým. Ani jeden z nás ale nepamatuje, že by u nás někdy naráz zmizel z prodejen jeden druh zboží," shodli se oba.

Nepříjemné překvapení to znamenalo i pro jinou nakupující. „Vy jste byl už v nějakém jiném obchodě? Nevíte, kde ještě alkohol prodávají?" oslovila nás s otázkou jiná nakupující. „Sháníme už cokoliv. Žení se mi synovec a tak jsme chtěli vzít nějaké sladké pití, třeba vodku. Jenže teď máme doslova čáru přes rozpočet," dodala.

Policie zákaz hlídá

Policejní hlídky na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví reagovaly v celém Pardubickém kraji takřka okamžitě. "Policisté v pátek večer dostali za úkol upozornit zejména personál restauračních zařízení na zákaz podávání tvrdého alkoholu. Dodržování nařízení bylo hlídáno v celém kraji a nadále bude i pokračovat. Policie do sobotního ráno také v Pardubickém kraji provedla 1119 kontrol míst, kde se tvrdý alkohol podává," uvedla mluvčí krajské policie Eva Maturová.