Krajský úřad Královéhradeckého kraje zamítl integrované povolení k přestavbě spalovny v Rybitví. Podle společnosti AVE CZ, která se dlouhodobě snaží o vybudování spalovny nebezpečného odpadu poblíž krajského města, toto stanovisko umožní v projektu pokračovat.
„Rozhodnutí kraje nám paradoxně přineslo možnost, jak projekt spalovny nadále rozvíjet. Konečně máme v ruce dokument, který nám umožní dovolat se našich práv. Abychom mohli stanovisko EIA napadnout, potřebovali jsme dokument, který bude potvrzovat, že právě EIA znemožňuje vydání integrovaného povolení. Nyní už tak můžeme podat dovolání k ministrovi životního prostředí. Pokud bychom u ministra neuspěli, obrátíme se na soud," řekl obchodní ředitel AVE CZ Aleš Hampl.
Podle Jana Linharta ze spolku Zelená pro Pardubicko je už problematika spalovny spíše hrou právníků. „EIA nebyla kladná z důvodu veřejného zájmu. Firma AVE se může odvolat, ale bude to k ministerstvu, které už stanovisko jednou vydalo. Konečným řešením problému by byl odkup spalovny. Navrhovaná cena se mi ale zdá nehorázná," nechal se slyšet pardubický zastupitel.
Pardubice – Krajský úřad Královéhradeckého kraje zamítl žádost firmy AVE CZ o vydání integrovaného povolení na modernizaci odstavené spalovny. Firma se o obnovení provozu snaží již zhruba deset let.
O věci rozhodoval hradecký úřad, aby se Pardubický kraj vyhnul možnému nařčení z podjatosti.
„Královéhradecký kraj čekal s rozhodnutím na stanovisko ministerstva životního prostředí na posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA) z roku 2010," řekl Richard Veselý z odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu.
Ministerstvo potvrdilo původní nesouhlasné stanovisko a v souladu se správním řádem kraj žádost zamítl. AVE CZ se proti rozhodnutí může ještě odvolat k ministerstvu životního prostředí. Pokud by neuspěla, může podat k soudu správní žalobu.
Firma AVE CZ po prvním neúspěchu s posudkem EIA požádala o vydání integrovaného povolení, žádost však nevydal krajský úřad ani ministerstvo životního prostředí, s žalobou proti tomu společnost u krajského soudu neuspěla. Důvodem byl územní plán, který se stavbou spalovny v Rybitví nepočítal, což neumožnilo vydat územní rozhodnutí o změně stavby spalovny.
Firma AVE CZ poté územní plán napadla soudně, Nejvyšší správní soud pak v roce 2011 zrušil v územním plánu pasáž, která spalování odpadu znemožňovala. Později také Nejvyšší správní soud zrušil rozhodnutí krajského soudu a ministerstva, která znemožňovala vydání integrovaného povolení.
Město Pardubice se před časem rozhodlo, že odstaveno spalovnu odkoupí za 35 milionů korun, aby zabránily obnovení provozu. O spoluúčast žádají i okolní obce.