Případ zpackané rekonstrukce ulice V Ráji, na kterou minulý týden Pardubický deník upozornil, už má svůj smutný konec.

Vzrostlé javory z ulice V Ráji šly o tomto víkendu k zemi. Všechny a bez výjimky. Na místě zůstaly stát jen malé kulové javory, které nebyly rekonstrukcí nijak dotčeny.

Původně měla v ulici V Ráji javorová alej zůstat celá – až na jeden viditelně nemocný strom. Jenže minulý týden se k zemi sám od sebe přes celou ulici skácel jeden ze zdravých stromů…

Hrozilo nebezpečí

„Situace byla taková, že po pondělním pádu stromu jsme vyzvali magistrát, aby ve věci konal. Úřad městského obvodu si na pád stromu nechal zpracovat dendrologický posudek, který ukázal, že kořeny stromu byly poškozeny stavebními pracemi natolik, že se strom stal nestabilním, a tatáž situace hrozila i v ostatních případech. I zástupce stavební firmy na místě uznal, že k poškození kořenů došlo stavebními pracemi. Firma Miros proto na vlastní náklady provedla vytěžení a odstranění všech stromů, u nichž hrozil kvůli poškození samovolný pád," uvedl Jiří Šmaha, tajemník úřadu pátého pardubického městského obvodu.

„Podotýkám, že nešlo o plánované kácení, ale havarijní stav, který jsme potřebovali řešit co nejrychleji. Dendrologický posudek označil kořeny stromů jako poškozené a tady už šlo o otázku bezpečnosti a zdraví obyvatel i kolemjdoucích. Proto se přistoupilo ke kácení," poznamenal starosta pátého městského obvodu Jiří Hájek.

Proti kácení vystoupilo pardubické občanské sdružení Chráníme stromy.

Porušení zákona?

„Budeme požadovat důkladné vyšetření celého případu nezávislou institucí, neboť máme podezření, že došlo k porušení zákona. V tomto smyslu jsme již podali podnět České inspekci životního prostředí. Předali jsme inspekci i fotodokumentaci stromů jako důkaz, že kořeny některých z nich byly v době stavby ořezávány a jinak poškozeny a že kmeny většiny stromů byly zcela zdravé," prohlásil Miroslav Seiner z občanského sdružení Chráníme stromy.
S kácením nesouhlasí ani někteří místní obyvatelé.

„V napůl zrekonstruovaných chodnících teď zejí pařezy. Bude to záhada, jak se pařezy vyprostí ze země, aniž by poškodily práci, kterou už provedli dělníci kolem stromů. Kdo bude dělníkům, kteří už položili betonové okraje kolem stromů, vysvětlovat, že se vše bude muset dělat znovu, protože při vyprošťování pařezů se jejich již hotová práce poškodí," položila otázku obyvatelka Olga Kudrnová.

Přivolaná policie

Firma, která poškozené stromy v sobotu kácela, musela svou práci vysvětlovat hlídkám státní i městské policie, které na ni někdo přivolal.

„Vše se samozřejmě vysvětlilo. Jedná se o havarijní zásah prováděný kvůli bezpečnosti chodců a obyvatel ulice. Ty stromy mají evidentně poškozené kořeny, které je v půdě neudrží a řada z nich už má tendence usychat. Rozhodně nejde o plně zdravé a stabilní stromy," podotkl jeden z dělníků, který stromy odstraňoval.

Nová výsadba?

Ulici teď zřejmě čeká nová výsadba. „V současné době jsme už zadali poptávku po náhradní stromové výsadbě. Tam, kde to půjde, budou vysazeny nové a menší stromy, na zbytek míst plánujeme alespoň křoviny. V ulici se se zelení počítalo, a proto ji tam chceme zpět," nechal se slyšet Jiří Šmaha.