Odpůrci projektu přednádraží si stěžují přímo na ministerstvu financí. To v současné době posuzuje, zda doporučí projekt s názvem Multimodální uzel veřejné dopravy v Pardubicích při žádosti o grant z česko - švýcarských fondů.

Rozhodnutí o podpoře tohoto projektu vydává přímo švýcarská strana, zastoupená v České republice švýcarským velvyslanectvím na základě doporučení zpracovaného Monitorovacím výborem Ministerstva financí ČR.

„Základní motto projektu je, že ušetří čas lidem při přestupu z meziměstských a dálkových autobusů na vlak a městskou dopravu. Rozbor těchto přesunů ale nikdy nebyl zpracován, což považuji za zásadní nedostatek,” píše v dopise ministerstvu spoluorganizátorka petice proti tomuto projektu a členka krajské rady Strany zelených Zdeňka Plecháčková.

Účelové zadání?

V dopise Plecháčková vyjmenovává problematická místa projektu.
„Tento projekt byl zpracován narychlo bez jakéhokoliv koncepčního rámce a bez ohledu na budoucí dopravní situaci Pardubic. Domnívám se, že se jedná o účelové zadání pro využití dotace. Místo veřejné dopravy tento projekt podporuje individuální automobilovou dopravu. S reálným veřejným zájmem ovšem nemá nic společného,” nechala se slyšet Plecháčková.

Náměstek pardubické primátorky Martin Bílek považuje toto jednání za neférové.

„Byl jsem tímto dopisem překvapen. Projekt přednádraží se řeší už asi půl roku, často se o něm píše v médiích, takže nechápu, proč se ho někdo snaží zastavit těsně před cílem. V dopise jsou výtky, které se řeší od začátku. Nikdo ze Strany zelených se na nás ovšem neobrátil, rovnou napsali na ministerstvo financí. Přitom jsme jednali s představiteli různých iniciativ i rodin, které bydlí na Závodu míru. Na základě jejich připomínek se cena projektu zvýšila o 30 milionů korun,” upozornil Martin Bílek.

Cena vzrostla

Původně se počítalo s cenou 105 milionů korun, která nyní vzrostla na 135 milionů.

Pokud bude projekt opravdu podpořen ze švýcarských fondů, tak původní dohoda zněla, že Švýcaři zaplatí 85 procent nákladů.
„Zatím nelze říct, kolik peněz bychom v případě úspěchu přesně získali. Požádal jsem ovšem o zachování dotace 85 procent z nové ceny. Záleží také na kurzu, jelikož částka se přepočítává přes švýcarské franky,” dodal Martin Bílek.

Lukáš Dubský