Stalo se vám, že se na displeji vašeho mobilního telefonu objevilo neznámé telefonní číslo s předvolbou 0423? Volali jste na něj zpátky, nikam jste se nedovolali, a přesto jste provolali část svých peněz? Nejste sami.

Stejnou zkušenost má v posledních dnech více lidí. A vůbec nezáleží na tom, u jakého operátora využíváte služeb. „V sobotu večer mi neustále zvonil telefon s číslem 0423662816130. Protože jsem jej neznal, nereagoval jsem ani voláním zpět. Na internetu jsem ale vyhledal, že nejsem sám. Dokonce i to, že volání na toto nebo podobná čísla s touto předvolbou stojí volající dost peněz,“ svěřil se s problémem Deníku jeden pardubický občan.

O problému prý vědí

Čísla s předvolbou 0423 jsou čísla lichtenštejnská a podle sdělení Miroslava Čepického ze společnosti Vodafone se nejedná o žádná čísla prémiová ani výherní. „O tomto problému víme od pondělního odpoledne a začali jsem na jeho řešení pracovat. V současné době prověřujeme, proč tato čísla volají právě na telefonní čísla českých občanů,“ řekl Čepický a dodal, že v tuto chvíli ještě nelze říci, jakým způsobem dále postupovat.

Pakliže zavoláte zpět na uvedené číslo, zpoplatní se volání podle platných tarifů při volání po Evropě. „Konkrétně u naší společnosti to je jedenáct korun třicet jedna haléřů za minutu včetně daně,“ vyčíslil zpoplatnění služby Miroslav Čepický z Vodafonu a dodal, že ze strany Vodafonu tímto nedochází k porušování platných smluv a závazků vůči svým klientům.
Proto nevidí důvod, aby operátor svým klientům hradil případnou finanční újmu.

„V zásadě lze doporučit, aby byli lidé obezřetní a na neznámá telefonní čísla se zahraniční předvolbou zkrátka nereagovali a rozhodně nevolali zpět,“ vysvětlil Čepický.

„Musím ovšem podotknout, že s tímto problémem se nepotýkají pouze zákazníci Vodafonu, ale i ostatních operátorů,“ zdůraznil Čepický.
Jeho slova potvrzuje také Martina Kemrová ze společnosti T-Mobile. „O problému víme a prověřujeme, o jaké číslo se jedná. S největší pravděpodobností to bude číslo podvodné. Prokáže-li se tento předpoklad, zablokujeme jej,“ řekla Martina Kemrová s tím, že výsledek šetření je otázkou několika hodin.

(Lukáš Peška)