Břeskná pochodová muzika přivedla z pardubického zámku na třídu Míru vítězný průvod Rudé armády a českých povstalců. Takový byl vrchol oslav konce druhé světové války v sobotu v Pardubicích.
Jako v roce 1945
Dobový program z května 1945 od dopoledne přilákal na zámek tisíce návštěvníků. Ti zde mohli na malém nádvoří zámku spatřit štáb Rudé armády s polní nemocnicí. Na velkém nádvoří pak výstavu vojenských vozidel povstalců i Rudé armády a výstavu pěchotních zbraní. Hned vedle se usídlil prokurátor československé vlády hledající válečné zločince.
Pod dohledem rudoarmějců pak v příkopu kolem zámku leželi zajatí němečtí vojáci. Celek doplňovala i autentická polní kuchyně a civilisté slavící osvobození.
Návštěvníci mohli mezi všemi těmito místy volně procházet a sledovat „dobové" dění i některé scénky, které mezi sebou rozehrávalo na sedmdesát účastníků.
Každou chvíli bylo na co se dívat. Ruští vojáci počítající německé zajatce, ruští lékaři ošetřující zraněné, velitel vybavující motospojku s hlášením pro nadřízené. Pozornost poutala i kancelář zvláštního zmocněnce pro vyšetřování válečných zločinců v politickém okrese Pardubice s autentickými fotografiemi příslušníků pardubického gestapa, kteří se údajně v přestrojení skrývali mezi německými zajatci.
Akční scénky
Přímo mezi diváky se tak například strhlo lynčování příslušníků zbraní SS, které rudoarmějci vydali do rukou revolučních gard.
Pomyslným vrcholem pak byl triumfální pochod městem. S hudbou, vlaječkami podél cesty i zajatými německými vojáky prošel průvod třídou Míru.
Nadšení diváci
„Jsem absolutně nadšen z atmosféry celého dne. Podobné akce do města patří a jsem rád, že jsme mohli přispět k důstojnému a atraktivnímu průběhu oslav," uvedl Jakub Rychtecký, náměstek primátora odpovědný za školství a kulturu.
„Celou akci jsme pojali jako dobové oslavy, tedy v duchu toho, jak mohla vypadat před sedmdesáti lety zde v Pardubicích, kdy jsme vycházeli i z archivních materiálů. To znamená jak kolonu Rudé armády, tak oslavující civilní obyvatelstvo i německé vojáky, kteří byli předváděni v ulicích na důkaz vítězství," konstatoval za pořádající Klub vojenské historie Pardubice Milan Vinš.
Váleční zločinci se ukrývali na zámku. Spravedlnost je našla
Pardubice si tuto sobotu připomněly sedmdesát let od konce války. Magistrát města s Klubem vojenské historie Pardubice připravil k výročí oslavy, které připomněly dění v květnu 1945 atraktivní formou.
Návštěvníci na zámku, který se proměnil ve štáb Rudé armády a revolučních gard diváci procházeli dobovým ležením a mohli sledovat příležitostné scénky z tehdejšího života, které mezi sebou co chvíli rozehrávalo na sedmdesát příznivců vojenské historie v dobovém oděvu či uniformách.
Malé scénky se odehrávaly přímo mezi diváky.
„Je naším úkolem vyhledati příslušníky venkovní služebny gestapa v Pardubicích," oznámil nastoupených gardistům i divákům rada Michálek, zástupce pro vyhledávací řízení mimořádného lidového soudu z Prahy.
Jaroslav Kupec, který ztvárnil velitele místní revoluční gardy vzápětí z jeho pověření nechal nastoupit zajaté Němce a přes četné protesty zahájil jejich třídění na neškodné a podezřelé.
„Podařilo se nám dohledat dva. Bohumil Plzák a Alfréd Schöder. Tito lidé se podíleli na pátrání a dopadení Alfreda Bartoše a skupiny Silver A. Plzák se rafinovaně se skrýval mezi zajatci. Předstíral, že je dánským dobrovolníkem SS, který neumí česky, ovšem na mou česky položenou otázku: 'Jaké je hlavní město Dánska?' správně odpověděl, že Copenhagen!" prozradil divákům rafinovanou metodu rada Michálek.
Při vyšetřování využili herci i služeb ruské polní nemocnice, kde byl jeden z hledaných gestapáků předstírající zranění obličeje lékařem odhalen a předán soudní moci Československa.
„Hodně si vážíme podpory města a Východočeského muzea Pardubice, které poskytlo akci zámek. Rádi bychom i předvedli divákům i něco akčnějšího, ale se zbraněmi na veřejnosti je samozřejmě problém dodržet všechny zákonné náležitosti. Přesto věříme, že bohatý program i herecká vystoupení diváky zaujala a budeme něco podobného moci zopakovat," uvedl Milan Vinš za Klub vojenské historie Pardubice.