Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Průzkum: Městská policie je v 'TOP10' žebříčku v republice

Pardubice - Občané města hodnotí městské strážníky lépe až ve chvíli, kdy s nimi mají osobní zkušenost.

27.4.2012 4
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Pardubická městská policie je v žebříčku vnímání profesionality a úrovně vnímanou občany města mezi první desítkou sborů v České republice. Vyplývá to z kvalitativní analýzy pocitu bezpečí, kterou v Pardubicích prováděla v závěru loňského roku Západočeská univerzita Plzeň.

Srovnání policií

Výzkum se zaměřil i na koexistenci dvou policejních složek ve městě – státní a městské. „Především byly konfrontovány postoje občanů k Městské policii Pardubice (MPPCE) s postoji vůči Policii České republiky (PČR), protože obě složky jsou do značné míry vnímané konkurenčně. Lze konstatovat, že o něco pozitivněji byla hodnocena PČR, a to především ze systémových důvodů – má větší pravomoci („měšťáci s tím nic nenadělají"), je profesionálnější (ale o to více odtažitá) z důvodů velikosti a institucionální podpory a v důsledku je i prestižnější. Naopak MPPCE byla hodnocena v konfrontaci s PČR pozitivněji ženami a spíše staršími respondenty, ale hlavně těmi, kteří s ní mají častější zkušenosti," konstatuje zpráva plzeňské univerzity.

Stereotyp přežívá

„Základním faktorem, který evidentně nejvíce negativně ovlivňuje vnímání a prestiž MPPCE, zejména v konfrontaci s PČR, je představa o nízké personální úrovni sboru. Typickým strážníkem je podle respondentů vyučený muž středního věku bez maturity, který dříve pracoval u bezpečnostní agentury a neúspěšně se ucházel o místo u PČR. Lapidárně řečeno, respondenti se domnívali, že 'měšťáka může dělat kdokoli', protože 'berou každého'. Nicméně tyto negativní názory nelze chápat jako specifické pro MP Pardubice, ale jako postoje zastávané vůči městským policiím obecně," stojí v průzkumu plzeňské univerzity.

„Nebýt zakořeněných představ některých občanů spojených s údajně nízkou personální úrovní strážníků, mohl bych být s výsledky průzkumu velmi spokojen," reagoval Petr Kvaš, ředitel Městské policie Pardubice. „Musím konstatovat, že po již dvacetileté existenci Městské policie v Pardubicích je tato neznalost až zarážející. I mnohé stížnosti na činnost strážníků pramení z chabé znalosti poměrně náročných přijímacích podmínek i našich kompetencí daných zákonem," dodává Petr Kvaš.

Více pěších hlídek

V hodnocení občanů Pardubic z průzkumu o něco lépe v obecném hodnocení vyšla státní policie. Městská policie Pardubice zase měla lepší hodnocení u respondentů, kteří s ní měli již osobní zkušenost.

Z průzkumu také vyplývá jasný zájem občanů Pardubic o to, aby pardubická městská policie ještě více posílila zejména pěší hlídky v ulicích města.

Autor:

27.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci 14. pluku logistické podpory vyrazili za školáky do Dolní Rovně a Rosic u Chrudimi.
11

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Tendr na stavbu dálnice D35 k Vysokému Mýtu finišuje

Pardubicko - Z hlediska předvolební kampaně s křížkem po funuse, totiž v pátek v první den voleb otevře pardubické Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obálky s nabídkami stavebních firem na stavbu prvních dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem k Vysokému Mýtu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení