Zatímco předloni prošlo terminálem 17.400 lidí, letos jich přiletělo 40.000. Jednalo se především o pasažéry z Ruska, kteří tvoří největší část cestujících. Řekl to ředitel společnosti East Bohemian Airport (EBA) Jan Andrlík.

Předloni na počátku roku zkrachoval jeden letecký přepravce a letiště přišlo o cestující. V následujících měsících naopak s Pardubicemi začala spolupracovat firma Transaero Airlines, druhý největší dopravce v Rusku, která zavedla pravidelné linky. To se kladně projevilo i letos. Ruští turisté v lednu létali do Čech oslavit Nový rok. „Dobré výsledky nám zajistil TransAero, a také menší dopravci. Zejména leden byl silný," nechal se slyšet ředitel EBA.

Loni pardubické letiště přepravilo 125.000 lidí, což bylo nejvíce v historii. „Letos by mohlo odbavit 150.000 až 170.000 pasažérů," prohlásil Jan Andrlík.
Letiště kromě ruských klientů odbavuje v sezoně hlavně české turisty, kteří míří na dovolenou do Turecka, Řecka, Bulharska a na Mallorcu.

Současný terminál již potřebám pasažérů nestačí. Jak roste jejich počet, vedení provozovatele letiště volá po novém terminálu, který by zvládl s patřičnými službami přepravit čtvrt milionu lidí ročně.

Projekt nyní schvaluje ministerstvo životního prostředí v řízení EIA, pracuje se na územním povolení. Terminál by se mohl začít stavět v první polovině příští roku.